Sürat Kargo Yanlış Şubeye Gönderim!

Emre Emre5 gün önce

N11 den aldığım ürün İdealtepe'ye geleceği yerde Bağlarbaşı şubesine gönderiliyor. Üstelik N11 den adresi doğru yazdığım halde. 

Ürünü takıp ettiğimde sürekli yer değiştiriyor araçtan indirilip geri yükleniyor vs. Bu sırada ürünün hasar almasından da endişe ediyorum. Şu an Maltepe aktarma merkezine indirildi olarak gözüküyor umarım doğru adrese sağlam bir şekilde ulaştırabilirler yoksa yasal yollara başvuracağım. 

Daha önce de kargom yere düşürülmüş ve yoldan geçen birisi sayesinde bana ulaşmıştı. Bu kadar sorumsuzluk olmaz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 5 gün önce

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler