14 Haziran
#12106668

Sürat Kargo Yanlış Adresse Teslim Yapıyor!

Trendyol firmasından aldığım ve ne yazık ki kargo firmanızca getirilen ürünümü sözüm ona tarafıma ulaşılamadığı için teslim edilemediği yalanını açıklamak için buraya yazıyorum. Şöyle ki aynı firmadan aldığım ve Y**** Kargo tarafından getirilen başka bir ürünü iki gün önce tarafıma sorunsuz bir şekilde teslim edildi. 12.06.2019'da da ikamet ettiğim adreste hava durumu çok kötü olduğu için gün boyu evimden dışarıya adım atmadım.


Benimle birlikte eşim ve iki oğlumda aynı şekilde evde idiler.
Firmanızın bir misyonu ve vizyonu var mı bilmiyorum. Zannedersem yok ki böyle lakayıt, görev bilinci ve sorumluluğu olmayan sıradan elemanları istihdam ediyorsunuz. Müşteri odaklı ve müşteri memnuniyetini kendine misyon ve vizyon edinen bir kuruluş böyle sorumsuz elemanlarla çalışmaz.
Sorarım size kargo firmaları gönderen ve alan şahısların, firmaların telefonlarını niçin ister? Teslimat sürecinde herhangi bir aksilikte telefon ile ulaşıp sorunu çözmek ve teslimatını emniyetli ve ivedi bir şekilde yapmak için değil midir. Madem belirttiğim adreste bana ulaşılamadı (yukarıda belirttiğim gibi tamamen yalan) niçin telefon ile tarafıma ulaşıp sorunu çözme yoluna gitmediler.


Başımdan geçen bir olayı buna örnek olarak anlatayım: Dört ay kadar önce evimdeyim telefon çaldı açtım bir kargo firması elemanı; beyefendi kargonuz var geldik zile basıyorum evde kimse yok bilginiz olsun. Ben bir yanlışlık var şu an evdeyim ve zilim de çalmadı. Eleman olur mu bakın yine zile basıyorum. Ben kardeşim zil çalmıyor bir yanlışınız var apartmanın önünde iseniz pencereden bakıyorum sizi ve arabanızı göremiyorum dedim. Bir süre bu mihvalde konuştuktan sonra olayı çözdük. Meğerse eleman bir arka sokakta benimle aynı apartman numarası ve aynı daire numarası olan başka birinin zilini çalıyormuş ve o dairede de o an için kimse yokmuş. Telefon sayesinde problemi çözüp kargomu teslim aldım. Firmanızda bu doğrultuda müşteri odaklı çalışamaz mı? O kadar zor bir şey olmasa gerek. Böyle sorumsuz elemanlar yüzünden müşteri kaybeden bir firma olduğunuzu söylememe gerek yok zannedersem.

Akın Akın 1.168 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Akın02 Temmuz

    Maalesef uyduruk ve güvenilmez bir firma olduğunu bir kez daha kanıtladı. Herkese gönderilen basmakalıp sözüm ona uyduruk bir cevap verilmiş olup tarafıma telefon ile dönüş yapılacağı belirtmelerinin üzerinden 20 gün geçmesine rağmen hiçbir irtibat kurulmamıştır. Yazdığım şikayeti kendim araştırıp sebebini öğrendim. Ogün elemanları olmadığından benim adrese hiç gelmedikleri halde yalan söyleyerek beni evde bulamadıklarını genel merkezlerine bildirmişlerdir. Bunu okuyanlar, bu güvenilmez firma ile iş yapmamanızı şidettle öneririm.

  • Sürat Kargo Temsilcisi14 Haziran

    Sayın Akın Ö, Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları