Sürat Kargo Vasatlığı Ve Şaşırtan Sorumsuzluğu

Mücahit Mücahit05 Ağustos 12:34

27 Temmuz'da kargoya verilip 29 Temmuz'da dağıtım şubesine gelen 02109765711853 takip numaralı kargom 9 gündür teslim edilmedi. Defalarca şubeyi aradım bakan olmadı Sürat Kargo müşteri hizmetlerine talepte bulundum dönüş yapılacak dendi arayan soran olmadı.

 Sonra defaten tekrar Gürcükapı şubesini aradım sonunda telefona baktılar sözde dağıtıma çıkmış 7 gün 24 saat sürekli birileri evde olmasına rağmen her hafta evime kargo gelmesine rağmen teslim edilmemiş niye edilmediğini soruyorum bilen söyleyen yok arayıp soran yok. 

K*** denen şahıs telefonda  konuşup gelip buradan alacaksın diyor. Siz çalışanlarınızla müşteri hizmetlerinizle ne vasat bir kargosunuz kardeşim bu ne sorumsuzluk bir daha tövbeler olsun. 

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 05 Ağustos 12:47

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler