Sürat Kargo Uzun Süreli Gecikme

İrem İrem10 Temmuz 14:18

6 temmuzda teslim edilecek ürünüm hala elime ulaşmadı. 6 temmuzdan bugüne (10temmuz) gün içinde sürekli dağıtıma çıkarılıp şubeye geri dönüyor. Müşteri hizmetleriyle görüştüğümde bana ulaşamadıklarını söylediler. Lakin yeri adresimi verdim sabah 8'den akşam 8'e kadar dükkandayım ve gelen giden yok. 1 hafta oldu şikayetimi önemle bildiriyorum. Üstelik Genç Osman/Tuzla şubesini telefonla ne zaman arasam cevap vermiyor. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Cevaplar

profile-icon İrem 11 Temmuz 09:24

Bu mu ilginiz? Ürünü 1 hafta kargo şirketi elinde bekletip bekletip sonra iade etmesi mi? Süratlıyızdan kastınız ne acaba? Memnuniyet sıfır. !

profile-icon İrem 10 Temmuz 15:27

Adrese sözde gelip beni bulamayan arkadaş ve telefona cevap vermeyen şube (Tuzla/Genç Osman) için gerekenin yapılmasını istiyorum. Her defasında bir daha olmaz deyip deyip sürekli kargoların geç gelinmesi firma için hoş bir durum değil.

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 10 Temmuz 15:01

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler