Sürat Kargo Ürünümü Kaybettiler

Burcu Burcu5 gün önce

15 gün önce Hepsiburada sitesinden 85 kg ağırlık seti aldım. Kargo tahmini teslim süresinde gelmedi. Eşim bu ortamda kalktı Sürat Kargo şirketinin ayağına gidip teslim aldı ürünü. Bu da yetmiyormuş gibi en önemli aparat olan bar kolilerden çıkmadı. 3 ayrı lolife gönderilmiş set, kargo şirketinin iddiasına göre 3. Koli Sürat Kargo Maltepe aktarma merkezinde kalmış. Yani kayıp. Ancak ne kargo firması ne de Hepsiburada'dan dönüş alamıyorum ve mağduriyetinin giderilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Burcu 5 gün önce

Şubemize görüştüğüm, çağrı merkezini 2 defa aradığım halde hiçbir çözüm ve dönüş alamadım. Acil surette eksik koli im bulunmasını talep ediyorum.

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 5 gün önce

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

profile-icon Burcu 5 gün önce

Kargo numaram 22711313560129

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler