Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sürat Kargo Ürünümü İadeye Gönderdiler

72görüntüleme
Şeyda
Şeyda 26 Kasım 2020 10:15

Trendyol sitesinden aldığım iki farklı ürün Sürat Kargo ile dağıtıma çıkmış ama çok acil bir durumdan dolayı evden ayrılmak zorunda kalmıştım. Kuryeden kesinlikle şikayetçi değilim beni aramış ona da cevap veremedim. 

20 Kasım'da Sürat Kargo'ya giderek kargomu sorguladım birini verdiler özellikle sordum başka kargom yok mu diye yok dediler araya hafta sonu girdi pazartesi baktım ki iadede ürün. Kargo şubesine gene gittim yine burada kargonuz yok denildi sonra bakıyorlar ki iadeye çıkmış. 

Benim böyle bir talebim olmadı bana bilgi verilmedi gittim kargo yok denildi Sürat Kargo pişmanlıktır. Online alışveriş yaparken aklım çıkıyor Sürat Kargo'yla gönderilecek diye!

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo26 Kasım 2020 11:10

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler