Sürat Kargo Ürünüm Gelmediği Gibi Bir De Saf Yerine Konuldum!

Enis Enis17 Temmuz 18:57

Karabük'te yaşayan arkadaşımda bulunan 2 adet kitabım vardı. Kitaplarımı göndermesini rica ettim. Arkadaşım da şirketiniz aracılığıyla kitaplarımı gönderdi. Yoğunluktan dolayı eve teslim olmayacağı arkadaşıma belirtilmiş ve şubeden teslim almam söylenmiş. Tamam dedik, kabul ettik. Kargo ücreti fazla olmasın diye de SMS hizmeti gibi hizmetlerden yararlanmadık. Kargomu takip ettim. Ankara İvoksan Şubesi'ne ulaştı. Müsait vaktimde almayı planlıyordum fakat 09.07.2020 tarihinde 11:05 saatinde arandım ve 55 saniyelik görüşmemiz oldu. Arayan kişi Sürat Kargo'dan aradığını, adres bilgisinde eksiklik olduğunu, tamamını söylersem kargomun dağıtıma çıkacağını söyledi. 

Bekledim ama kargom gelmedi. Bugün (17.07.2020) akşam üzeri gidip kargomu teslim almak istediğimde ise kargomun Karabük'te olduğu, geri gittiği söylendi. Neden gitti diye sordum ama bir açıklamada bulunan olmadı. Ne yapmalıyım dedim, tekrar arkadaşımın kitapları göndermesi gerekiyormuş ve yine para ödemeliymişiz. Durumu anlattım, bakın şu tarihte şu numaradan arandım ama kargom gelmedi dedim ama kimse ilgilenmedi. Bu numara kimin diye sorduğumda "bizde çalışan böyle bir numara yok" denildi. Daha sonra numara sahibine WhatsApp üzerinden baktığımda orada çalışan kişi olduğunu gördüm. Şimdi kargomun gelmediğine mi üzüleyim, enayi yerine konulduğuma mı kızayım, çalışanların ilgisizliğine mi yanayım bilmiyorum... Kimse ekmeğinden olsun istemiyorum. Takınılan üslup yanlıştı ama yine de bazı insanların suçlu duruma düşmemek için yalan söyleyebileceklerini göz ardı edemem. 

Benim için bunların hiçbiri sorun değil, insanları yargılamayı bırakalı çok oldu. Tek istediğim şey kargomun bana ulaştırılması ve tekrar bir ücret talep edilmemesi. 15-20 lira çok önemli değil ama enayi yerine konulmak üzücü. Ne zaman kibar davranan, nazik olmaya çalışan insanları enayi yerine koymaktan vazgeçersek o zaman millet olarak refaha ulaşacağız. Sürat Kargo'nun durumu telafi edeceğini ve olayın tatlıya bağlanacağına eminim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 18 Temmuz 09:18

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler