Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sürat Kargo Ürünüm Adrese Teslim Edilmiyor

374görüntüleme
Kader
Kader 22 Ekim 2020 16:11

Dolap uygulaması üzerinden 21.10.2020 tarihinde tf 181865166 numaralı Sürat Kargo'ya verilen ürünüm bugün adresime teslim olması gerekirken adresimle çok alakasız olan Göktürk şubesinde bekliyor. Ürün şube teslimiymiş fakat dolap uygulanmasında sadece sipariş kodu verilir ve kullanıcının belirttiği adrese teslim edilir sabah saatlerinden bu Yana Göktürk şubesini arıyorum ve hiçbir şekilde telefonlara cevap alamıyorum .

Müşteri hizmetlerini arıyorum gerekli düzeltimi şube yapabilir biz buradan müdahale edemiyoruz diyorlar adresime bağlı olan erentepe Alibeyköy şubesine gönderin diyorum yine biz müdahale edemeyiz diyorlar. Bu nasıl bir çalışma sistemi nasıl bir çözümsüzlük anlamadım.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo22 Ekim 2020 16:16

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler