Sürat Kargo Ürünü Eve Teslim Etmedi, Şikayet Kaydımı Almadılar

İşıkhan İşıkhan1 hafta önce

23 Mart 2020 Günü Sürat Kargo Kocatepe - Ankara şubesinden beni arayıp yükleme yapacaklarını ürünü dağıtıma çıkarıp çıkarmama konusunda evde olup olmadığımı sormuşlardı. "Evde olmadığımı, cumartesi günü teslimat yapabileceklerini evde kimsenin olmadığını ve memur olduğumu o yüzden de izin alamayacağımı söyledim. Kargocu "Cumartesi dağıtıma çıkartamayız zaten iade olur." dedi. Ben de "Ürün kalsın öyleyse satıcıyla konuşup döneceğim" demiştim. 

24 Mart 2020 Günü yani dün Sürat Kargo Kocatepe - Ankara şubesine bir internet sitesinden aldığım kitaplık siparişim için gittim ve devlet memuru olduğumu dağıtımı perşembe, cuma ve cumartesi yapabileceklerini söyledim bana "Ürün dağıtıma bir kez çıkmış bir daha çıkmaz alacaksanız el arabasına yükleyelim alın yoksa iade olur." dediler. Ben de ürünün dağıtıma çıkmadığını bel spazmım olduğu için taşıyamayacağımı söyledim bana "Zaten apartmanın önüne bırakacağız belli bir desinin üzerine kata çıkarmıyoruz." dediler. Allah aşkına siparişini verdiğim ürün ağır bir mobilya, benim tek başıma bu malı evime çıkarmam gerekiyorsa bu nasıl kargoculuk? Asansörlü binada iki kat merdiveni bahane ettiler. 

Sağlık Bakanlığı çalışanıyım, zaten koronayla uğraşıyoruz bir de sizle uğraşamam öyleyse iptal olsun deyip çıktım. Sonradan Hepsiburada.com'u aradım ürünü "iptal edildi" diye girmişlerdi. Sürat Kargo müşteri hizmetlerini aradım 0850 202 02 02 numaralı telefonu. Şikayet bildirmek istiyorum dedim Hepsiburadanın verdiği ve Sürat Kargo'nun kendi sitesinde çalışan kargo takip numarası olan 3502 2051 3951 20 numarasını söyledim bana "TT diye başlayan bir takip kodu var Hepsiburada'dan öğrenin" deyip şikayetimi kaydetmediler. Hepsiburada'yı aradım şikayetimi söyledim. "Eve kadar bırakmaları lazım ama bizde TT diye başlayan kod yok" dediler. Kendi elemanlarını korumak için beni ayakta uyuttular öyle mi dedim "böyle ifade edemem ama öyle gözüküyor" dedi Hepsiburada'nın görevlisi.

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Sercan 1 hafta önce  

    Yasal işlem başlatmak lazım bunlara, benim de kargom hala ulaşmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler