Sürat Kargo Ürünler Dağıtıma Çıkarılmadan Evde Yok Bilgisi Verildi!

İnci İnci23 Mart 09:59

Gerçekten Sürat Kargo çok kötü bir hizmet sundu bana. Daha doğrusu sunmadı. Dünya genelinde Corona salgını hepimizi tedirgin ediyor. Özellikle yaşlılar evden çıkmasın diye her yerde uyarılar var. GittiGidiyor üzerinde alığım tansiyon aletinin başka şehirde olan annem ve babama teslim edilmesi için babamın adı soyadı ve adresini verdim. İkisi de yaşlı insanlar. "Sürat Kargo Akşehir Şubesi" 21/03/2020 tarihinde dağıtıma çıkarıldı olarak takip sistemine bilgi girdi. Hiç evden Çıkmayan annem ve babama ulaşamadılar. Telefon bilgisi olarak hem babamın hem de kendi numaramı verdim. Hiçbir şekilde aranmadı. Şube telefonlara asla bakmıyor. Müşteri Hizmetlerini aradım soy ismini ısrarla sormama rağmen söylemeyen "G*** hanıma" durumu anlattım ve nasıl çözeceğimizi sorduğumda babanız arasın size bilgi veremem yanıtını aldım. Durumu tekrar açıkladım annem babam yaşlı insanlar siparişi ben verdim kontrol etmek için soracağınız bir şey varsa sorun diye ama ısrarla çözüm sunmadı. Gerçekten kendisinden ayrıca şikayetçiyim. Kargo firmaları ile kötü deneyimlerim oldu ama gerçekten bu en kötülerinden biri. Annem babam yaşlı insanlar lütfen paketi evlerine götürün. Eğer artık dağıtım yapmıyorsanız bunun bilgisini verin ve insanlar ona göre sizi tercih etsin. "Sürat Kargo Akşehir Şubesi" için yapılan yorumlarda benim yaşadığım sorunun devamlı yaşandığını gördüm. Neden Sürat Kargo olarak işlem yapmıyorsunuz? Bu insanlara neden yaptırım uygulanmıyor? Paketin olması gerektiği gibi adrese teslim edilmesini istiyorum.

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 23 Mart 10:10

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Fatih 24 Mart 23:20  

    Otomatik olarak cevap yazıyorlar, cevap metninde "görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail" yazıyor, şikayet etseniz de dönüş olmuyor, umursamıyorlar. Ciddiyet sıfır. Defalarca şikayet ettim, çözüm yok.

    Cevapları Gizle (1) arrow
    profile-icon Myron 30 Mart 14:14  

    Bu kadar şikayete rağmen Hepsiburada gibi şirketler hala bunlarla çalışıyor (:

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler