sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Sürat Kargo Teslim Ettiğimiz Gönderiyi Kaybedip, Tazmin Sürecini Başlatmıyor!

Caner Caner20 Ekim 19:32

Dün, Akdeniz şubesinde teslim ettiğimiz kargoyu sistemde gönderilmemiş olarak görünce şubeye gidip gönderinin durumunu sordum. Böyle bir gönderi bize gelmemiş görünüyor dediler. Oysa ben kargoyu teslim ettiğimde yazıcıdan çıktı alıp paketin üzerine yapıştırıp, leminiz tamam dediler.

E-ticaretten aldığımız tüm siparişleri bu şekilde teslim ediyoruz ve hiçbir zaman bir belge, fiş, makbuz vermiyorlar. Israrla isterseniz de size sinir olup, daha sonraki gidişlerinizde sistem kapalı, yarın gelin deyip zorluk çıkarıyorlar. İşlerimizin aksamaması için belge ya da gönderi numarası almak için ısrar edemiyoruz.

Sorunla ilgili Sürat Kargo müşteri ilişkilerini aradım, gönderi numarası olmadan işlem yapamayız, şubeyle görüşüp tazmin süreci başlatın dediler. Şubeye tekrar gittiğimde sistemimizde kayıt yok dediler.

Tüm işlem güvenlik kamerası önünde olmuştu. İşlemin yapıldığı saati söyleyip güvenlik kamerasından teyit etmelerini istedim, genel merkezden kontrol ediliyor dediler. Kamera görüntülerine bakamayız dediler. 

0212 410 3030 numaralarını aradığımda, biri telefonu açıp hiç cevap vermeden 1 saniye sonra telefonu kapatıyor. Antalya genel müdürlüğünü aradığımızda da kimse cevaplamadı. Tüm aramaları kaydettim. Toplam 36 kez aramama rağmen kimseyle görüşemedim.

Şube hiçbir çözüm bulmak istemiyor. Müşteri temsilcisi şubeyle görüşün diyor. Genel müdürlük telefonu cevaplamadan yüzünüze kapatıyor. Bölge müdürlüğü telefona cevap vermiyor.

İlk fırsatta bölge müdürlüğüne bizzat gidip durumu aktaracağım. Yardımcı olmazlarsa başvurulacak tüm kurumlara gidip şikayetçi olacağım. Kaybolan ürünün tutarını, yasal başvuru masrafları ve iş kaybının tazminatını da talep edeceğim.

İlk girişim olarak sipariş aldığımız tüm kanallardan Sürat Kargo seçeneğini kaldırdık. Kredili kargo dedikleri sorunlu sistemlerine üyeliğimizi iptal ettik.Teslim ettiğiniz kargoya işlem yapmayı beceremedikleri için, bizde kaydınız yok diyerek olanlara razı olmanızı bekleyemeyeceklerini görecekler.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Caner 28 Ekim 19:19

Sürat Kargo'yu defalarca aramama rağmen kimseye ulaşamamıştım. Buradan şikayetimizi yazdıktan sonra aradınız. Durumu açıkladım. Merak etmeyin konuyu takip ediyoruz, sizi 2 gün içinde arayacağız dediniz. 1 haftadan fazla zaman geçti, kimse aramadı. Benim sizi aramalarım yine cevapsız kaldı. Sorun yaratmakta, çözüm bulmamakta ısrarlısınız. Buradan size şikayet yazınca, göstergeler olumlu görünsün diye formalite icabı bir arayıp, soruna cevap verilmiş, sorunla ilgilenilmiş havası yaratmaktan öte bir faaliyetiniz yok gibi görünüyor. Siz sözde arayıncaya kadar, Akdeniz şubenin inkar ettiği, kaybettikleri kargomuzu teslim alan kişi bizi aradı. Bizim paketimizi alakasız birine göndermişler. Sürat Kargo'nun başkası adına kesilmiş faturalı bir paket getirdiğini söyledi. Durumu şubeye bildirdik. Şube hasar görmüş paketi bize iade edip konuyu kapatmaya çalışıyor. Daha önce karşılaştığımız sorunları önemsememiştik. Şubedeki arkadaşların iş yoğunluğu, stres, insanlık hali gibi nedenlere bağlayıp irdelememiştik. En son paketi kaybedip, öyle bir paket bize gelmemiş demelerinden ve Sürat Kargo'nun hiçbir telefona cevap vermemesinden sonra tutumumuz değişti. Benim kaybım önemsiz bir tutar. Hatta onun kat kat fazlasını müşterilerimize hediye olarak gönderiyoruz. İstanbul, Bursa, Antalya birimlerimiz yılda en az 3500 gönderi yapıyor. Son 9 ayda sizden 1300'den fazla gönderi yapıp, 50'den fazla paket teslim almışız. Şimdi tüm platformlardan Sürat Kargo'yu aşamalı olarak kaldırıyoruz. Satın alma süreçlerinde Sürat Kargo'yla mal alımı yapmıyoruz. Kredili kargo uygulamanızı da denedik, ne kadar sorunsuz! Bir uygulama olduğunu gördük. Onu da planlarımızdan tamamen çıkarıyoruz.

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 21 Ekim 08:03

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler