Sürat Kargo Teslim Edilmeyen Paket!

Hasret Hasret19 Ekim 11:29

13.10.2020 çarşamba kargoya verilen ürünüm 14.10.2020 perşembe günü Balıkesir/Edremit şubesine geldi. Cuma günü ürünüm teslim edilmedi, cumartesi günü ise bana özel bir numaradan "Sürat Kargo Edremit şubesinde kargonuz var alabilirsiniz ( :kargo yoğunluğu nedeniyle ürününüzü bugün almanızı rica ederiz ) iyi Günler " diye mesaj geldi. Kargo takibi yaptığımda da adreste olmadığım için teslim edilemediği bilgisine ulaştım ki evdeydim. 

Müşteri hizmetlerinizi arayıp Cennet hanıma şubenin telefonlarının açılmadığını, evde olmama rağmen teslim edilmediğini,7 aylık bebeğim olduğunu kargomun gönderilmesini talep ettiğimi belirttim. Şikayetimin leme alındığını söylediler fakat bugün kargom iade sürecine girmiş. Şikayetim şu ki kargo şirketlerinin varoluş amacı ulaştırma değil midir? Ben gidip alacaksam gönderiyi kargo şirketi neden vardır? İadeye giden ürün ikinci kez kargolanacaktır, insanları iş etiğinden yoksun çalışanlar yüzünden ikinci kez yormaktan hicap duyulacak mıdır, yoksa bu umursanmayan bir alışkanlık haline gelmiş midir şirketiniz tarafından. 

Şikayetiniz ilgili birimlere aktarılmıştır diyen müşteri temsilcilerinizi-ki şahıslarını tenzih ediyorum- ezber cümlelerle kısıtlayıp, ilettikleri şikayetleri üç gün sonra dahi dikkate almayacaksanız biz müşterileri neden bir müşteri ilişkileri birimine yönlendiriyorsunuz? Mağduriyetimi sadece özür dileyerek mi geçiştireceksiniz yoksa bir çözümünüz var mıdır? Sorularımın cevaplarını beklerim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 19 Ekim 11:33

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler