Sürat Kargo  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sürat Kargo Tarafından Teslimat Yapılamıyor

287görüntüleme
Selenay
Selenay 26 Kasım 2020 09:27

21'inde şubeye giriş yapan ve en geç teslim tarihi 23'u olan kargomu asla bana getirmiyorlar. 3 gündür müşteri hizmetlerine 5 şikayet oluşturdum kale dahi almıyorlar... Şube telefonunu dün 48 kere aramışım, bugün 09:24 itibariyle 17 kere aramışım bir kere dahi açmadılar ben kargomu çaldıklarını düşünüyorum artık günlük dağıtım yolunda olan adrese ve kapı önünden geçen 10 tane Sürat Kargo arabası görmeme rağmen getirmiyorlar. 

 Şubeye gelip al deseler dahi bana en uzak şubeye götürmüşler gidene kadar virüs kapacağım şubedekilere de bulaştıracağım! Yalova Çiftlikköy şubesi personellerinden şikayetçiyim!

Gelişme
Gelişme

28 Kasım 2020 12:53

Buraya şikayetim yazdığım gün beni aradılar saat 9 du gayet teslime çıkarılacak bir saatti bende kargo şirketinde çalıştım günler geçti yine 1§haftadır Yalova'da olan kargonun teslimini bekliyorum virüs bulaşmasını ve ölmemi istiyorlar sanırım çıkamıyorum sokağa rahatsızım bu kadar saçma bu kadar kötü çalışan bir kargo şirketi görmedim Yalova zaten küçücük yer bir haftadır küçük bir kargoyu teslim etmeme sebebi nedir!

27 Kasım 2020 12:22

21inde şubeye gelen kargomu alabilmek için 4 gündür dağıtıma çıkartılmayan kargom için dün burada şikayet oluşturdum, saat 10 dahi değildi gün içerisinde ulaştırılacağına dair konuştuğum kişi söz verdi. Ertesi gün oldu bugün tekrar müşteri hizmetlerini aradım barkodun okutulduğunu hala şubeden çıkarılmadığını başka şubeye aktarılacağını söylüyorlar, kargom Kim bilir nerede resmen dalga geçiyorlar Yalova çiftliköy şubesi kadar kötü bir şube görmedim şikayet edeceğim pazartesi De Elime ulaşmazsa kargomu Kim bilir ne yaptılar

Selenay
Selenay26 Kasım 2020 09:32

Yalova Çiftlikköy şubesi kargomu getirmiyor!

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo26 Kasım 2020 09:36

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Selenay
Selenay26 Kasım 2020 09:38

Günlerdir şikayet ediyorum zaten! Ciddiye almıyor şubeniz!

Selenay
Selenay28 Kasım 2020 15:41

Kargomu yollamayacaksınız sanırım

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler