Sürat Kargo Tarafından Teslim Edilmeyen Oto Kış Lastiği

Hikmet Hikmet04 Ağustos 2020 17:30

N11 firması aracılı ile 28.07.2020 'de, Selçuklu/Konya'dan bir firmadan aracımız için, 4 adet kış lastiği siparişi yaptım, firma 4 adet lastiği anında, Sürat Kargo Selçuklu/Konya şubesine 09011352208032 sipariş takip numarası ile göndermiş olmasına rağmen 29.07.2020 'de 3 adet teslimi yapıldı, defalarca Genel Müdürlüklerine şikayet oluşturduk her defasında diğer lastik, Esenler, Maltepe ve son olarak da 04.08.2020 'de İkitelli/İstanbul şubesinde cevabını aldık, ama kargoyu hala alamadık. 

Ödemeler hesaptan otomatik çıkış yapılıyor ama karşılığı yok. Muhatabı da yok, müşteri temsilcileri derseniz her biri başka alemde, aynı şehirde ama bir türlü gelemeyen kargolar, firmalara şunu söylemek isterim, bunlarla bir daha anlaşma yapmayın ki önemini anlasınlar, aksi takdirde sitenizden alış verişte kargolar ürününüzü almakta tercihimiz olacak. Ama yaptırım olmadığı sürece değişen bir şey olmayacaktır. Bilgilerinize.

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 04 Ağustos 2020 18:19

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler