Cevaplar

profile-icon Ser 27 Ekim 2020 09:49

Çözüm merkezi aynı gün içinde mail adresime döndü ertesi gün de arayarak ilgilendiler umarım sorun çözülmüştür teşekkür ederim.

profile-icon Ser 26 Ekim 2020 15:04

Müşteri hizmetleri yardımcı olamayacaklarını belirtiyor. Çözüm merkezine e-mail atmamı belirtiyor. Ben attım, ancak bu gönderilerin çalıştığım şirkete iletilmesini engelleyin lütfen. Pandemi nedeni ile şirkette değilim tarafıma ürün bırakıp gitmesinler lütfen.

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 26 Ekim 2020 14:51

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler