Cevaplar

profile-icon Özberk 22 Ekim 13:33

Genel Merkez'den Soner Hanım benim ile iletişime geçti ve inanılmaz şekilde yardımcı oldu aynı gün kargomu teslim aldım ve problemim çözüldü. Kendisine teşekkür ederim, bundan sonra ek desteğe gerek kalmadan kargoları almak dileğiyle.

profile-icon Özberk 21 Ekim 12:04

Evet beni aradınız ama hayatımızda değişen bir şey yok. Halen kargom elime ulaşmadı. Caddebostan şubenizden kimse bana ulaşmadı. Hala bu kargonun nerede olduğu ile ilgili bir bilgi yok. Kargomu göndermiyorsanız ürünlerin parasını gönderin madem.

np_image1 Ekli Görsel Var
Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 19 Ekim 15:44

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler