Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hayrunnisa'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Sürat Kargo Sorumsuz Bir Kargo Şirketi.

279görüntüleme
Hayrunnisa
Hayrunnisa 27 Ekim 2020 11:49

Bu kadar sorumsuz bir firma görmedim. Trendyol dan alışveriş yaptım günlerdir kargo bekliyorum. Sürat Kargo ile nasıl çalışıyor bu üreticiler anlamıyorum. Kargo takipten bakıyorum kargom Esenyurt'ta takılı kaldı resmen. Ne yapıyorsunuz bu kargoları acaba? Bu kadar insanı mağdur etmeye hakkınız yok. Ya inizi doğru düzgün yapın ya da kapatın şirketinizi işini hakkıyla yapanlar çalışsın, kazansın.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo27 Ekim 2020 11:50

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Hayrunnisa
Hayrunnisa27 Ekim 2020 14:23

Geri dönüş sağladığınız için teşekkür ederim. Umarım böyle bir sorunla tekrar karşılaşmam.

Hayrunnisa
Hayrunnisa02 Kasım 2020 12:00

Teşekkür mesajı yazdırıp sonra tekrar geri dönüş sağlamadığınız ve kargomu ulaştırmadığınız için teşekkür ederim beceriksiz kargo şirketi. Trendyol ve diğer firmaların aklı varsa asla ve asla sizinle çalışmamalı.

Hayrunnisa
Hayrunnisa02 Kasım 2020 13:25

Arayıp 'iptalini gerçekleştirin kargonuzun' diyorsunuz. Bu da işinizi doğru yapmadığınızın kanıtıdır. Bir daha asla sizi tercih etmeyeceğim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler