07 Ekim 2017

Sürat Kargo Satın Almış Olduğum Ürünü Farklı Adrese Gönderdi

www.n11.com'dan verdiğim siparişi açık adresimi posta kodu ve iletişim cep telefonumu belirttiğim halde satın almış olduğum ürünü farklı adrese gönderen ve bunu düzeltmek için özür dileyeceklerine müşterisine 2 gün daha beklemesini söyleyen Sürat Kargo şirketini kınıyorum.


Bu Sürat Kargo'yu bundan sonraki işlerimde özellikle çalıştığım iş yerlerinde asla tercih etmeyeceğimi belirmek isterim.

Yılmaz 222 Okunma

Cevaplar

  • Yılmaz10 Ekim 2017

    Nihayet paket geldi. Lakin paket ezik büzüktü içinde bulunan karton kutu dağılmış bir vaziyette teslim edildi. Paket üzerindeki gönderici bilgilerini içeren kağıt ıslanmıştı gönderici bilgileri okunmuyordu. Kötü macera aramıyorsanız Siz siz olun bu Sürat Kargo'dan uzak durun. şiddetle tavsivemdir. Saygılarımla.

  • Yılmaz09 Ekim 2017

    Hala kargo şirketi paketi getiremedi. Tosbağa süratinde çalışıyor. Bir daha sürat korgomu? Asla

  • Sürat Kargo Temsilcisi09 Ekim 2017

    Sayın YILMAZ C, Öncelikle Sürat Kargoyu tercihiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #süratleözenle

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön