18 Mart 2019
#11730824

Sürat Kargo Personelinin Kaba Davranışı!

GittiGidiyor sitesinden ürün sipariş ettikten birkaç gün sonra kargom şirkete geldi. Siteden kargo ücretsiz olarak aldığım üründe kargo görevlisi 6,00 TL kargo ücreti istedi.
Görevliye kargo ücretsiz olarak aldığımı söylediğimde konuşma şekli, hal ve hareketleri son derece kaba ve saygısızcaydı.
Verdiğim ücretin para üstü çıkışmayınca git bozdur, benim cebimde o kadar para yok gibi kaba söylemlerde bulundu. Plaza da ben nerede bozduracağım bu parayı dediğimde, beni ilgilendirmez nerede bozdurursan bozdur ben aldığım paraya bakarım, ürünü vermem, git kendin al dedi ve daha bir çok şey, ürüne acil ihtiyacım olduğu için almak zorunda kaldım. Ancak Sürat Kargo gibi bir firmanın bu kadar saygısız ve bu kadar kaba birini bünyesinde çalıştırmasında oldukça şaşkınım. Ürünü aldığımız siteyi aradığımızda ücret ödememeniz gerekiyordu dediler, yani kargo firması diğer bir değişle beni kandırmış oldu ve hiçbir şekilde dönüş yapmadılar. Bu firmadan ve adını özellikle vermek istemediğim personelinden şikayetçiyim.

Selmin Selmin 143 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sürat Kargo Temsilcisi19 Mart 2019

    Sayın Selmin Baysal A , Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları