sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Sürat Kargo Paketim Ortada Yok

Hayriye Hayriye12 Ağustos 11:21

Vermiş olduğum 22161179147771 takip numarasiparişim 08.08.2020 cumartesi günü Altınşehir şube görevlilerince dağıtıma çıkarılmıştı. O gün evde olmadığım için Sürat Kargo tarafından 11:18'de arandım. Sitede oturduğum için kapımın önüne bırakabileceklerini söyledim T.C. kimlik numaramı aldı paketi bıraktığını söyledi. Saat 16'da eve geldiğimde kapının önünde herhangi bir paket bulamadığım için beni arayan numarayı aradım meşgule attı yaklaşık 3 kere yaptığım aramanın hiç birine cevap vermedi en son müsait değilim diye mesaj gönderdi. 

Ben de eve geldiğimi ve kargoyu bulamadığımı söyledim kapımızın önüne bıraktık dediler. Sonrasında eşim başka bir numaradan arayınca açtılar. 2 kişi olarak dağıtım yaptıklarını ve hatırlamadığını asansörden inince sağa döndüğünü beyan etti benim dairem solda, güvenlik kameralarından A4 bloğa giriş çıkış yapan kimse yok o saatte kontrol ettirdim. 

Benim kargomu nereye bıraktı bu çalışanlar kaç gündür aramadığım yer bakmadığım kamera kaydı kalmadı Sürat Kargo genel müdürlüğünden kayıt oluşturmaya çalıştım orası daha feci açan yok lütfen kargomu bulun! Ve Sürat Kargo genel müdürlüğü açmayacağınız telefon numarasını neden internete koyuyorsunuz ki şikayet kaydı oluşturmak için 24 saat sizi arasam da düşmez o telefon bence bu konuda da iyileştirme yapmanız gerekiyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Hayriye 18 Ağustos 10:04

Halen kargom ortada yok, çözüm olarak sunulmuş bir şeyde yok, Akile hanım beni aradı ve problemi çözeceğini belirtti ve ardından teşekkür etmemi istedi bende teşekkür ettim. O günden sonra bir daha kimse aramadı çok enteresan. Ara ara bilgilendirilmem gerekmiyor mu çözüm olarak ne ortaya konuldu bunu bilmek hakkım değil mi aynı şikayeti yorum olarak Trendyol'a da yazacağım bilginiz olsun.

profile-icon Hayriye 13 Ağustos 16:04

Teşekkürler Akile hanım

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 12 Ağustos 11:22

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler