14 Ocak
#13447373

Sürat Kargo Paket Kayıp

Yine Sürat Kargo, yine aynı sorun. Adresimden kargo alımı yaptırdım. 13.01.2020 tarihinde. Paketim gitti mi, şubede mi yoksa kayıp mı hiçbir bilgim yok. Alanya şekerhane şubesi yine telefona cevap vermiyor. Allah rızası için şu şubenin yönetimini başka birine verin. Acil gönderi kodu istiyorum.

Mustafa Mustafa 424 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa16 Ocak

    Lütfen bana teşekkür etmeyin. Kargomu neredeyse bulup bana bilgi verin. İade var içinde. Süresi dolmak üzere. Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım karşı firma süresi geçti derse. Tabi önce kargomu bulmanız gerekli.

  • Sürat Kargo Temsilcisi14 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler