sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Sürat Kargo Neredeyse 1 Aydın Hiçbir İşlem Yapılmıyor!

Zeynep Zeynep3 hafta önce

Trendyol’dan verdiğim siparişim neredeyse 1 aydır Sürat Kargo'nun dağıtım şubesinde bekliyor. Defalarca aramama rağmen net bir cevap vermeyip sadece lütfen bekleyin diyorlar. Sürat Kargo telefonlarını bile açmıyor. Parayı kredi kartımdan çektiler, ortada ne ürün var ne de bir cevap. Mağdur edildik bekliyoruz. Bundan sonra asla Trendyol’dan sipariş vermem!

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Zeynep 2 hafta önce

Bir aylık kavgalar, şikayetler sonucunda lütfedip paranızın iade sureci başlatılmıştır diye mail atıp telefon açtılar. Ama hala iade yok. Müşteri hizmetlerini arayıp ne oldu diye sorduğumda da sistemlerine bile geçmediğini görüyorum. Hala kargoda görüldüğünü söylüyorlar. Sürat Kargo genel müdürlüğünden 2 kez telefon aldım. Onlar dışında muhatap yok. Ama sonuçta paramı alabildim mi? Hayır!

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler