2 g
Yorum Yap
#11856371

Sürat Kargo Ne İş Yaptığınız Belli Değil

15.04.2019'da kargom gelecekti. Topkapı Panorama Şubesi'ni arayıp uçağa yetişemeyeceğimi yarın yerime başkasının alacağını söyledim ve tamam dediler. 16.04.2019 tarihinde kargonun iade işleminde olduğunu gördüm bilgi almak için aradım ama telefonumu asla açmadılar. Bugün 17.06.2019'da artık şubeyi aramaktan yorulduğumuz için müşteri hizmetlerini aradık ve ürünün 14.04.2019 'da geldiğini, adresimde bulunmadığımı söylediler. Şok içinde bunun imkansız olduğunu, güvenliğin gelen kargolar için aradığını, bütün gün evimde olduğumu söylememe rağmen hiçbir şekilde yardımcı olmadılar.


Köpeğimle ilgili acil almamız gereken bir üründü. Evime gelmedikleri halde geldik yoktunuz demeleri, ürünü yarın alacağız dediğimiz halde bekletmemeleri 3 iş günü hakkı olduğu halde, ertesi gün iade işlemi gerçekleştirmeleri pazartesi kargom gelmedi dediğim halde cumartesi gelinmiş yoktunuz ya da kargonuz burda dememeleri. Müşteri hizmetlerinin sizi anlıyorum ama yapabileceğimiz bir şey yok demeleri. Tek kelimeyle fiyasko! Şimdi ürün geri gidiyor ve tekrar sipariş vereceğiz ve firmaya Sürat Kargo'ya vermeyeceğin diyeceğim.

Nur Nur 203 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Sürat Kargo Temsilcisi2 g

    Sayın Nur Ö , Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları