Sürat Kargo Mobil Şubeler Cevap Vermiyor

Fırat Fırat23 Ekim 16:56

Sürat Kargo şirkete isim düşünürken kaplumbağa süratini kastetmiş olmalı. Mobil şubeler sadece haftada bir dağıtım yapıyor. İslahiye ve çevresi için bugün dağıtım günü. Hiçbir yere gitmeden bekledim yoksa bir hafta daha beklerim diye ama maalesef ne arayan var ne soran. En sinir edici şey ise telefonla söz konusu şubeye ulaşmak imkansız. Sistemdeki telefonu arıyorum ulaşılamıyor diyor. Demek ki ilgili bey efendi telefonunu kapatmış. Aynı şeyleri daha önce de Sürat Kargo'yla yaşadım. Daha önce de. O yüzden bu şirketin kapatılması için dua etmekten başka çarem yok. Genel merkeziniz cevap yazmak için hiç zahmet etmesin. Kopyala yapıştır verdiğiniz cevapların zerre kadar değeri yok. Umarım bir gün biz de Amerika'daki gibi küçük davaların bir gün içinde temyizsiz görüldüğü hale geliriz de bu tip şeyler için halkımız dava açıp gereken cevabı verir bu tip baştan savma çalışan şirketlere.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Fırat 23 Ekim 17:31

Az önce Beni aradınız ve bana söylediğiniz şu. Yazıyorum ki herkes duysun. Bu konuyu CİMER'e de şikayet edeceğim. Hatta Hepsiburada, N11 gibi şirket merkezlerine de sizin nasıl çalıştığınızı bildireceğim. Ben Gaziantep'e 80 km uzaklıktaki İslahiye ilçesinde yaşıyorum. Müşteri temsilcinizin söylediğine göre gönderici şube teslimi olacak şekilde ürünü göndermiş. Peki sizin İslahiye şubeniz var mı? Yok. İslahiyeye bakan şube Gaziantep'te. Sayın müşteri temsilciniz 80 km git 80 km gel toplam 160 km yol gidip kargomu Gaziantep'ten almam gerektiğini bildirdi. O zaman siz niye çalışıyorsunuz ki. Hazır otobüse binmişken ben satıcıdan kendim de alabilirim size ne hacet var. Ben kargomu ilçe merkezinde istiyorum. İşte bu kadar.

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 23 Ekim 16:58

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler