Toplam çözüm sayısı
..
Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Begüm'ün şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

  • profile
1 Destekçi

Sürat Kargo Mikro İncek Şubesi - Müşterisini Tehdit Eden Kurye !

823görüntüleme
Begüm
Begüm 09 Ocak 14:42
ÇözüldüÇözüldü
Begüm'ün Teşekkür Mesajı
“Sürat Kargo Müşteri Hizmetleri'nden Şenay Hanım bana ulaşmış, problemle alakalı gerekli yaptırımın sağlanacağını belirtmiştir. İlgisine, alakasına, nezaketine çok teşekkür ediyorum.”

7 Ocak 2021'de Trendyol ®'dan almış olduğum ürün Sürat Kargo ile teslim edilmek üzere kargolanıyor. 8 Ocak cuma kargo teslimata çıkıyor. Oturduğum sitenin güvenliği Sürat Kargo'nun teslimata geldiğini evde annem olduğu için arayıp anneme haber veriyor. Annem 35-40 dakika teslimat bekliyor, gelen giden yok. Güvenliği tekrar arıyor ancak kargonun hala site içinde teslimatta olduğunu öğreniyor. 

Bunun üzerine ben yaklaşık 1 saat sonra mikro incek şubesini arıyorum ve kargo durumumu öğrenmek istiyorum. Bana kargomun teslimatta olduğunu ve kuryenin numarasını verebileceklerini ve kuryeyi (ö**  bey) aramamı söylüyorlar. Kendisini defalarca arıyorum ancak açan olmuyor. Akşam eve ® döndüğümde Trendyol'dan mail geldiğini ürünün teslim edildiğini görüyorum, Sürat Kargo'nun sitesinde de ürünün teslim edildiğini görüyorum. Teslim alan ise dağıtımı yapan kargo kuryesi ö**   bey!  

Kendisini 8 Ocak cuma akşamı 2 kez ve 9 Ocak cumartesi 10kez aralıksız arıyorum, açmıyor, en son kendisine mesaj atıyorum ve bunun üzerine dönüş yapıyor. Durumu izah ediyorum ancak kendisi çelişkili beyanlar ve kaba bir üslupla bana önce evde olmadığımız? Gibi bir yalan söylüyor daha sonra ürünü güvenliğe bıraktığını belirtiyor, ki evde annem olmasına rağmen. 

Kaldı ki benim ürünüm benim açık beyanım olmadan güvenliğe bırakılamaz, çalınabilir, kaybolabilir, bu durumda sorumluluk kargo şirketindedir. Kargo sahibi evde değilse şayet bu durumda ürünün kargo varış şubesine iade dönüşü sağlanması gerekir ve kargo sahibinin ürünü şubeden teslim alması gerekir, ürün kimsenin kafasına göre site güvenliğine bırakılamaz. 

Mikro incek şubesi kurye ö--- bey ile gerçekleştirdiğimiz telefon konuşmasında kendisi kaba üslubunu tüm telefon konuşması boyunca sürdürmüş olup kargomu bana teslim etmesi gerektiğini söylediğimde telefonu suratıma kapatmıştır. 

Bunun üzerine tekrar arayıp avukat olduğumu belirttiğim ve şikayet edeceğimi söylediğimde "benim başımda kaç avukat var sen biliyor musun, oturduğun siteye gelirim o siteyi de yakarım seni de yakarım" diye beni tehdit ediyor. Kendisi ile alakalı şikayetimi yargıya da taşıyacağım. 

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve bu hukuk devletinde başta biz avukatlar ve diğer yargı organı mensupları dahil hiçbir t. C vatandaşı tehdit edilemez, hele ki ini iyi yapmayan bir kimse bu durum kendisine iletilip çözüm arandığında hiç kimseyi tehdit edemez. Umarım daha medeni, terbiyeli ve işini seven kuryelerle çalışırsınız ve gereken işlemleri yaparsınız.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo10 Ocak 20:07

Değerli Müşterimiz; Öncelikle Sürat Kargo’yu tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz Çözüm Merkezimiz yaşadığınız sürecin memnuniyete dönüştürülmesi için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle Sürat’li bir şekilde irtibata geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet , bilgi , öneri , görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Begüm
Begüm11 Ocak 15:36

Sürat Kargo Müşteri Hizmetleri'nden Şenay Hanım bana ulaşmış, problemle alakalı gerekli yaptırımın sağlanacağını belirtmiştir. İlgisine, alakasına, nezaketine çok teşekkür ediyorum.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler