12 Temmuz
#12253898

Sürat Kargo Kırık Banyo Dolabı Ve Lavabosu!

25.05.2019 tarihinde N11'deki "Banyodizayni" adlı satıcıdan satın aldığım 22025216016799 takip numaralı banyo dolabını ve lavabosunu kullanılamayacak derecede kırık olarak teslim aldım. Teslim alırken teslimat sorumlusu yanımda evrak yok şubeye gel yardımcı oluruz demesi ve teslim aldığım günün cumartesi öğleden sonra olması ve ertesi gün pazar olması neticesinde tutanağı 27.05.2019 tarihinde Tekirdağ yüzüncüyıl şubesinde tuttum. Şikayetimi Sürat Kargo'ya yazılı ve sözlü olarak en az 10 defa ilettim.


Hiçbir şekilde dönüş yapılmadı aradığımda siz tutanağı iki gün sonra tuttuğumu ve ürünün bana sağlam teslim edildiğini söylediler. En son şikayetimin hasar tazminat departmanında olduğunu ve Tekirdağ'daki şubeden tuttuğum tutanağın ilgili departmana gönderilmesi gerektiğini sorarak öğrendim.


Bu tutanağın şubeden ilgili departmana gitmesi işlemini niye ben yapıyorum, bu tutanak tutulduysa ilgili departmana niye gönderilmemiş bunun takibini kim yapar bu konu hakkında ne Tekirdağ'daki Sürat Kargo şubesi ne onun bir üstü ne de hasar tazmin departmanı arasında hiçbir şekilde iletişim bulunmamaktadır. Sanki bunlar sürat kargosu bünyesinde değil de farklı birer birim olarak hareket etmektedir.


11.07.2019 tarihinde Tekirdağ yüzüncı yıl şubesinden ilgili tutanağı ve faturayı ilgili departmana ulaşması için gönderdim. Bu gönderimi teyit edebilmek için çağrı merkezinden hasar tazmin departmanına bilgi vermeye çalıştım.


Maalesef müşteri temsilcileri beni ilgili departmanla iletişim kuramayacağımı yine onlarca kere oluşturduğumuz şikayeti oluşturacağımızı söyleyerek beni fazlasıyla çileden çıkarttılar 46 gündür bu kısır döngü içerisinde maalesef bir arpa boyu kadar ne bir yol katedildi ne de bir çözüm iletilebildi ayrıca Sürat Kargo'nun gerek teslimat konusunda (çünkü ürün 2. defa gönderildi ve yeniden kırık geldi) gerekse müşteri temsilcilerinin çözüm odaklı olamama konusunda ve Sürat Kargo'nun kendi içindeki bütün birimlerin birbirinden kopuk ve alakasız bir şekilde hareket etmesi sonucunda bu olay çözülememiştir.


Bu evrakın yerine ulaşmasını bekledikten sonra olumlu veya olumsuz sonuca göre yasal haklarımı kullanmaya başlayacağım. Şu ana kadar bu Sürat Kargo'nun bana yaşattıklarından dolayı hakkımı helal etmiyorum. Yazıklar olsun.

Mehmet Mehmet 1.070 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sürat Kargo Temsilcisi12 Temmuz

    Sayın Mehmet Y, Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları