Sürat Kargo  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sürat Kargo Kargoyu Kaybettiler Ve İlgilenmiyorlar

170görüntüleme
Orhan
Orhan 22 Ekim 2020 10:21

Trendyol'dan 7 Ekim 2020 de siparişini verdiğim ürün 8 Ekim 2020 de Sürüt Kargo Ankara Aktarma Merkezine geldiği sistem üzerinden anlaşılıyor. Bununla birlikte biraz bekleyip 19 ekimden itibaren gerek Sürat Kargo ile gerekse Trendyol ile iletişime geçmeme rağmen bugüne kadar tarafıma dönüş yapmadılar. Her gün kendilerini aramama rağmen "en kısı sürede çözümleyeceğiz" diyerek geçiştiriyorlar. Kısa zaman ifadesinin göreceli olduğunu aktardım. Ama nafile sen nedersen de bunlar ine geldiği gibi davranıyor. Yasal haklarımı kullanmak için bekliyorum.

Gelişme
Gelişme

28 Ekim 2020 09:42

Eskiden Çin'den (aliekspres) ürün alırdım. Elime geçmedi derdim anında parasını verirlerdi ve hatta bazen sonradan ürün bile gelirdi.

Ama gel gör ki 7 Ekimde verdiğim sipariş hala elime ulaşmadı. 19 Ekimden itibaren gerek Trendyol gerekse Sürat Kargo ile iletişime geçtim, ama kargom ortada yok. Para iadesi istedim "sizden özür dileriz biraz daha bekleyin" diyorlar. Yazık hem de ne yazık. O kadar TV lerde reklam verip milletin güvenini almaya çalışıyorlar ama boş boş. Bugün ayın 28 Ekim. Ve ortada ne param ne de kargom var. Maalesef muhatap da yok. Herkesin bilgisine sunarım.

Mağduriyet yaşamamak için gerek Trendyol dan gerekse Sürat Kargo dan uzak durun derim sizlere.

23 Ekim 2020 10:59

7 Ekimde verdiğim sipariş hala tarafıma ulaşmadı. 19 Ekimde Sürat Kargo'da ve 20 Ekimde Trendyol'da konu hakkında kayıt oluşturmama rağmen hala bir çözüm sunmadılar ve her gün kendilerini aramak zorunda kalıyorum. Her aradığım kişi "en kısa sürede" ilgileneceğiz diyorlar. Siparişten itibaren 17 gün ve kargonun ulaşmadığına dair Kayıt oluşturmamdan itibaren de aradan 5 gün, geçmesine rağmen ortada sonuç yok. İnsanların böyle mağdur edilmesini nasıl içlerine sindiriyorlar anlamıyorum.

Tüketicilerin bilgisine sunmak isterim.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo22 Ekim 2020 10:37

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Orhan
Orhan22 Ekim 2020 10:43

Şikayetvar com a yazdığım bugün KÜ şikayetle ilgili 10 dakika sonra gelen cevap yazısında "Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır." ifadesi ile cevap yazmışlar. Oysa şu unutulmamalıdır ki ben Sürat Kargo müşteri hizmetlerine 19EKimde başvuru yaptım, onlarda "en kısa sürede" durumu çözümleyeceğiz dediler. Hep aynı cevap "en kısa sürede" ifadesi. Sen peşini bırak 3 ayda ancak çözerler. Aradan 3 gün geçmesine rağmen dönüş yapmadılar ama hala en kısa sürede çözeceğiz diyorlar. Daha neler. Takdirlerinize sunarım. Yasal haklarımı kullanmak tabii ki hakkımdır ve bununda bilincindeyim. Saygılar.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler