Sürat Kargo  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yasemin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Sürat Kargo Kargom Teslim Olmadı

123görüntüleme
Yasemin
Yasemin 23 Kasım 2020 15:48
ÇözüldüÇözüldü
Yasemin'in Teşekkür Mesajı
“Kargomu bugün Sürat Kargo tarafından sorunsuz şekilde teslim aldım. İlgilerinden ve sorunumu gidermelerinden dolayı çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

Trendyol'dan aldığım avizelerim teslim olmadığı halde sisteme teslim edildi olarak girilmiş. Dağıtım yapan kurye kendi adını yazmış ve kızımın t. C. Sini daha önce teslim aldığı kargolardan dolayı sisteme otomatik girmişler. Bana da iki tane çocuk teslim aldı kargoyu dediler. Çocuk dediği 23 yaşında bir genç kız şayet benim kızım teslim aldı ise. Bana teslim alındığına dair belge imza gösterin diyorum onu Trendyol'a gösterebiliriz ancak diyorlar. Böyle kalitesiz bir hizmet görmedim. Hadi ismimi sormadan teslim ettiniz alan kişi de mi demedi burda böyle biri yok diye pes doğrusu.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo23 Kasım 2020 16:10

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Yasemin
Yasemin24 Kasım 2020 17:18

Kargomu bugün Sürat Kargo tarafından sorunsuz şekilde teslim aldım. İlgilerinden ve sorunumu gidermelerinden dolayı çalışanlarına teşekkür ediyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler