Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Banu'nun şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

Sürat Kargo Kargom Teslim Edildi Görünüyor Ama Bana Gelmedi

715görüntüleme
Banu
Banu 21 Temmuz 2020 20:00

4 haziranda Trendyol'dan aldığım ürün önce 18 temmuza kadar Esenyurt aktarmada göründü 2 kez arayıp bildirimde bulundum. Kargo takipten sürekli kontrol ediyordum. Kargo takipte 18 temmuzda kargomun bana teslim edildiğini gördüm ancak kargo bana teslim edilmedi. Neye göre teslim bilgisi giriliyor. Velibaba şubesini aramama rağmen kimse cevap vermiyor. Tüm gün evde olmama rağmen aranmadım da. Kargom kime teslim edildi?

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo22 Temmuz 2020 09:03

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Banu
Banu05 Ağustos 2020 00:26

Merhaba müşteri hizmetlerinden arandım ve bana kargoyu satıcıdan almadıklarını dosyayı kapatmak için benim adıma teslim edildi diye kayıt ettiklerini bildirdiler. Anlamadığım iki kısım var birincisi madem kargo satıcıdan teslim alınmadı neden kargo takip numarası ile haftalardır kargomun şubede beklediğini gördüm ikincisi ise madem satıcıdan teslim alınmadı nasıl bana getirilmeyen bir kargo sırf dosyayı kapatmak adına teslim edildi diye kayıt edilebilir. Ben yapılan açıklamayı yeterli bulmuyorum. Trendyol ile iletişime geçmem gerektiği belirtildi ancak teslim edilmeyen kargoyu Trendyol'a ve bana teslim edildi diye bildiren kargo şirketiniz ben şu an ne kargomu ne de para mı geri alabiliyorum Şikayetimin çözümlendiğini düşünmüyorum bu nedenle. İyi çalışmalar dilerim

Banu
Banu01 Eylül 2020 15:47

Trendyol Firması üzerinden başlattığım şikayet sayesinde 2 aylık bir süreç sonucunda ücret iadem sağlandı. Bu nedenle şikayetimi sonlandırıyorum.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Hümeyra
Hümeyra22 Temmuz 2020 12:43
 

Aynı problemi ben de yaşıyorum, müşteri temsilcisi de kargo size teslim edilmiş, gecikme için özür dileriz vs diyor. Artık benim aklım almıyor.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler