14 Ocak
#13447945

Sürat Kargo Kargom Niye Gönderilmiyor?

Hepsiburada dan alışveriş yaptım ve ürün aynı gün Sürat Kargo'ya verildi keşke verilmez olsaydı. Muhtemelen kargo şirketi ürünün şu an nerede olduğunu kendisi de bilmiyor En son İkitelli aktarma - İhbar inişi yok diye bir durum var ve ne alaka ne ilgi şu zamanda gelir şu sorun var hiçbir muhatap bulamıyorsunuz çağrı merkezi kaydınızı aldık demekten başka bir işe yaramıyor.


Sonuç ne iş yaptığını bilmeyen bir kargo şirketi ve satıcılarına bu kargo firmasına ürün teslim etmeyin diyemeyen Hepsiburada. Aldığım ürün pahalı veya kıymetli bir şey de olabilirdi. Ki öyle olmamasına rağmen konuyla ilgili buradan sonuç alamamam durumunda Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunacağım. Birileri gereğinin yapmadan bazı şeyler düzelmiyor çünkü.

Semih Semih 365 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sürat Kargo Temsilcisi14 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler