Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Sürat Kargo Kargom Dağıtıma Çıkmadan İade Edildi

544görüntüleme
Mehmet
Mehmet 19 Kasım 2020 14:12

11 Kasım Çarşamba saat 18:32 de Keşan şubesine teslim edilen 31629414910222 numaralı kargom dağıtıma çıkmadı. Şubeye 40 km ileride başka bir ilçede ikamet ediyorum. Şubenin iletişim numarasından şubeye ulaşmak mümkün değil. Defalarca aramama rağmen ulaşamadım. Sürat Kargo'nun iletişim numarasından gerekli şikayette bulunduğumda dağıtım için uyarı maili atıldığı söylendi. 

Kargom dağıtıma çıkmayınca bir kez daha aradığımda genel merkez tarafından dağıtım için şubenin uyarılacağı söylendi. Fakat 19.11.220 tarihinde kargonun geri iade süreci başladığını öğrendim. Çağrı merkezinde Keşan şubede benimle dalga geçiyor, sanırım ki, Keşan şubede daha önce kargomu kaybetmişlerdi. Gerçekten şaka gibiler.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo19 Kasım 2020 14:20

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Mehmet
Mehmet19 Kasım 2020 14:35

Daha önce aynı şubede kaybolan kargom içinde aynı şeyleri söylemiştiniz ama çözüm uretilmemisti!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler