Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sürat Kargo Kargom 5 Gündür Dağıtımda Gözüküyor, Şubeye Ulaşamıyorum

147görüntüleme
Ulvin
Ulvin 30 Kasım 2020 13:45

Kargom Muğla acenteye 24.11.2020 tarihinde geldi. Tahmini teslim tarihi 25.11.2020 gözüküyordu. Sistemden kontrol ettiğimde kargomun kurye dağıtımına çıktığını gördüm fakat üstünden 5 gün geçmesine rağmen kargo henüz elime ulaşmadı. Şubeyi düzenli aralıklarla aramama rağmen kimseye ulaşamıyorum. Antalya bölge müdürlüğünü de aradım fakat orası da telefonlarıma cevap vermedi. Sürecin bu kadar belirsiz ilerlemesi çok yorucu bir hal almaya başladı. Bir kargo nasıl 5 gündür kurye dağıtımında olabilir.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo30 Kasım 2020 13:54

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ulvin
Ulvin01 Aralık 2020 10:10

Harika gerçekten kargom iade sürecine girmiş, günlerdir evde kargo bekliyorum bir geri dönüş bile yok! Sadece otomatik mesaj göndererek müşteri memnuniyeti sağlayamazsınız. Bir tane bile Sürat Kargo yetkilisine ulaşamıyorum.

Ulvin
Ulvin01 Aralık 2020 17:09

Sorunum çözülemedi fakat Emel Hanım a ilgisi için teşekkür ederim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler