Cevaplar

profile-icon Zeynep 2 hafta önce

Hatice Hanıma ilgisi için teşekkür ederim. Bu zor süreçte işlerimizin kolaylaşması dileğiyle.

profile-icon Zeynep 2 hafta önce

Buradan şikayet bildiriyorum çözüm yok, Sürat Kargo'yu temsilciliğinden arıyorum şikayet sorun bildiriyorum güya kayıt açılıyor çözüm yok! Kendi kendilerine iade süreci başlattıkları kargomu ne gelip teslim ediyorlar ne de iade gönderiyorlar. Rezil bir şube bu belkıs acente. Daha kaç kişi mağdur olmalı illa kavga mı çıkmalı bu ne sorumsuz bir firma bu nasıl bayilik kimse kurumsallıktan bahsetmesin! Ben apartman kapısına inmedim diye bu şubenin elemanları ürünümü yukarı çıkarmadı aldı götürdü ertesi gün bir baktım iade sürecinde! Bu bir suçtur Ürünlerimin iade gönderilicekse de şube nasıl elinde bekletebilir nasıl bir rezillik bu! Hemen gönderilmesini talep ediyorum biz mi firmaların bu rezil şubelerin peşinden koşacağız!

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Zeynep 3 hafta önce

Sürat Kargo Gaziantep belkıs acente şubesi kargomu teslim etmediği gibi bir de benden habersiz iade talebi oluşturmuş ürünlerimi geri göndermek için! Bu mağduriyet kabul edilemez şubeler kafasına göre kurallar koyup işlem yapacaksa kurumsal firma kimliğinin ne anlamı kalır bunu kesinlikle kabul etmiyorum! Çağrı merkezine iki defa şikayet kaydı oluşturdum bir aksiyon alamıyorum! Kargolarımın dağıtıma çıkarılıp kapıdan teslim edilmesini talep ediyorum!

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

profile-icon Zeynep 3 hafta önce

Sürat Kargo belkıs acente şubesinin dağıtım personelleri ‭0 (538*********47‬ numaralı telefondan kişileri arayıp kargo teslimi için aşağı inmeleri gerektiğini söylüyor. İnemeyecek durumda olduğunuzu belirtseniz dahi kargoyu teslim etmeden gidiyorlar. Şubeden herkes kafasına göre kurallar koyuyor. Şubenin verilen 0342****4905 numaralı telefonu açık bırakılmıştır kesinlikle ulaşım sağlayamıyorum. Firma olarak böyle bir uygulama yok. Temassız teslimatın tanımına uygun dağıtım yapılmıyor. 2192********72 40 ve 8517********94 takip numaralı kargolarımın adresime kapıdan teslim edilmesini talep ediyorum.!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler