Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ramazan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Sürat Kargo Kargo Teslimat Ve İletişim

322görüntüleme
Ramazan
Ramazan 19 Kasım 2020 16:05

Acil medikal cihaz bekliyorum 2 gündür dağıtım da gözüküyor. Şube hiçbir şekilde telefonlara cevap vermiyor. Bu nasıl bir sorumsuzluktur. Evde hasta var ve biz cihaz bekliyoruz. Genel merkezi aradım evde bizi bulamamışlar. Yalana bak evde karantinadayız ve diğer kargolar teslimatı getirdi.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo19 Kasım 2020 16:10

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ramazan
Ramazan19 Kasım 2020 16:28

En yakın zaman da benimle iletişime geçmenizi ve kargomun teslim edilmesini bekliyorum. Medikal cihaz da yaşanacak gecikmeye bağlı sağlık sorunlarında olumsuz bir duruma dönüşmesi durumunda firmanız sorumlu olacaktır.

Ramazan
Ramazan19 Kasım 2020 16:34

Online iletişim de bana evde bulamadıkları için şubeden almazsak iade edilecekmiş. Evde karantinadayız. Bu nasıl oluyor.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler