Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sürat Kargo Kargo Teslim Alınmadığı Halde Teslim Edildi Diyorlar

304görüntüleme
Zeynep
Zeynep 23 Kasım 2020 16:25

Sürat Kargo ile gelen gönderim geç kaldığı için gidip şubeden bizzat almak istedim. İzmir Menemen şubeye gittiğimde, şubede görünen kargoyu iddia edilene göre barkod okutmadan dağıtıma çıkarmışlar siz gidin kargo bugün gelecek dendi. Gün bitti ne arayan var ne kargo, ardından bildirim mesajı kargonuz şubeden teslim edilmiştir ki hiçbir şekilde teslim alınmadığı halde. Müşteri hizmetlerini her aradığımızda şubeler ile telefonda iletişime geçemediklerini kayıt oluşturacaklarını söylediler. 3-4 kez kayıt açıldı yine ne arayan var ne soran. İzmir Menemen şube zaten kesinlikle telefonlara yanıt vermiyor. Kargo şu anda kayıp. Kesinlikle ve kesinlikle Sürat Kargo ile bir kez daha çalışmayacağımı ve bu konuyu gerekli yasal mercilere taşıyacağımı da buradan bildirmiş olayım. Maddi değeri ne olursa olsun benim kargomu nasıl kaybederler? Bu nasıl ahlakı, nasıl sorumsuzluk. Acil ihtiyacım olan paketimi bırakın zamanında teslim etmeyi üzerine bir de kaybediyorlar.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo23 Kasım 2020 16:29

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Zeynep
Zeynep23 Kasım 2020 16:33

Tarafınızdan sürekli aynı cevapları sözlü ya da yazılı olarak duymak hiçbir şey ifade etmiyor maalesef. Aynı cevabı bir kez daha duymak için mi mail atmalıyım? Tarafınıza duyduğumuz güven için teşekkür etmenize hiç gerek yok çünkü güvenimiz maalesef ki yok. İvedilikle mağduriyetimin giderilmesini isteyeceğim ama sanırım aynı oyalayıcı matbu cevaplarla karşılaşmaya devam edeceğim için hakkımı Tüketici Hakları gibi yasal mercilerde aramayı tercih edeceğim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler