Sürat Kargo  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sürat Kargo Kargo Paketlerime Yüksek Desi Giriliyor

188görüntüleme
Özgür
Özgür 23 Kasım 2020 00:23

Artık bıktık illallah ettik. E ticaret yapan bir firmayız. Firmamız desibel akustik. Günde ortalama 50 adet siparişimizi kargo yolu ile gönderiyoruz. Ve Sürat Kargo'ya veriyoruz. GittiGidiyor, Hepsiburada, N11 gibi platformlarda satış yapıyoruz, bu platformların anlaşmalı kargoları ile gönderiyoruz. Asıl konu şu : paketlerimizi teslim ediyoruz Sürat Kargo'ya, paketimizi kendimiz vermeden önce desisini ölçüyoruz. 4 desi geliyor. Kargoya verdikten sonra bakıyoruz gönderiden, 12 desi girilmiş. El insaf! Ticaret yapıyoruz karımız 5 lira koyuyoruz, onu da Sürat Kargo alıyor üstüne zarar ediyoruz. Verdiğimiz şube Sultanbeyli Sürat Kargo acente. Paketi yanlarında ölçüyoruz 4 desi çıkıyor, neden böyle diyoruz yanlışlık olmuş diyorlar. Kargoyu verirken dikkat ettim ölçme falan yok göz kararı yazıyorlar. Yazık günah, insanların hakkını yiyorsunuz. Artık kendim ölçüp üstüne yazmaya başladım, sisteme gene 5 desiyi 10 desi olarak girmişler. Sürat Kargo buna bir çözüm bulmalı. 15 lira kargo ücreti girdiğimiz ürün 30 liraya gidiyor. Ne karımız kalıyor ne de yaptığımız in bize bir geliri. Çok zor değil ölçüp biçersin neyse desi onu girersin. Göz kararı ile desi yazmak nedir. Nerede iş ahlakı, bu insanların hakkını yemektir. Eğer böyle devam ederse haklarımı aramak için gerekli yerlere başvuracağım. Buradan Sürat Kargo yetkililerine duyurmak istiyorum, şubeleriniz kafalarına göre desi girişi yapıyor. Bu sorunun çözülmesini istiyoruz.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo23 Kasım 2020 08:59

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Özgür
Özgür28 Kasım 2020 14:48

Sürat Kargo ilgilenip geri aradı. Çok teşekkürler. Ama sorunun çözülüp çözülmediğini zaman gösterecek. Dediler doğrumu yoksa yine göz kararı sallayarak mı yazılıyor bakacağız.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler