15 Ekim
#12790505

Sürat Kargo Kabusu

GittiGidiyor üzerinden verdiğim bir sipariş üzerine ürünümü Sürat Kargo'ya vermişler 20 Eylül'den beri kargom bir ellinciyıl şubesine bir İkitelli aktarmaya gidip geliyor, göndereceğiniz şube alt tarafı Alibeyköy yapamıyorsanız bırakın bu işi neden parasını ödediğim bir ürün olduğu halde beni mağdur ediyorsunuz?


Kaç kez mail atmama ve çağrı merkezini aramama rağmen bir türlü çözüm bulamadım. Şubeler telefona zaten zahmet edip bakmıyor bile. En kısa sürede ürünüm elime ulaşmazsa başka yollardan hakkımı arayacağım.

Sibel Sibel 772 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sürat Kargo Temsilcisi15 Ekim

    Sayın SIBEL K , Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları