Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Serpil'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Sürat Kargo İzzet Baysal Şubesi Siparişleri Teslim Yerine İade Ediyor

321görüntüleme
Serpil
Serpil 25 Kasım 2020 23:33

15.11.2020'de Trendyol'dan alışveriş yaptım. 2 günde Samsun'dan Bolu'ya gelen siparişim kargo hareketlerine baktığımda 18.11.2020 tarihinde dağıtıma çıktı diye görünmesine rağmen ne hikmetse İzzet Baysal/Bolu Şubesi tarafından 1 haftadır adresime teslim edilemedi. Defalarca telefon ettim bilgi almak için ama kesinlikle iletişim kuramıyorsunuz çünkü telefona cevap veren yok. Çağrı merkezini aradım, teslimat yapılacak dendi. Ben Pandemi nedeniyle yoğunluk vardır, nasılsa teslimat yapacaklar diye beklerken 25.11.2020'de bir baktım ki iade edilmiş olarak görünüyor. Hemen şubeyi aradım yine cevap yok. Zaten sadece müşteri hizmetlerine ulaşılabiliyor. 

Müşteri temsilcisi "adreste bulunulmadığından iade süreci başlatılmış" dedi. Kesinlikle ne adrese gelen oldu, ne de gelip de bulamayan. Adreste bulamamış olsa kapıya ihbar bırakması gerek, o da yok. 17 Kasım'da cep telefonuma ürün teslimat kodu için mesaj gönderen kargo şirketi, bu konuda hiçbir bilgilendirme yapmıyor nedense. Tabii ki gerekli şikayetimi müşteri hizmetlerine, Trendyol'a ve satıcı firmaya yaptım. Buradan da şikayetimi yineliyorum. Çünkü satıcının anlaşmalı kargo şirketi olmasalardı hiç tercih ettiğim bir firma değiller. İnternette yorumlara baktığımda başıma gelenlerin aynısını okudukça kesinlikle fikrimde haklı olduğumu bir kez daha görmüş oldum.

Ben hayatımda bu kadar sorumsuz, iletişim sorunu olan, kötü organizasyonu olan bir kargo firması görmedim. Diğer siparişim Aras Kargo ile hemen gelirken bunlar 1 hafta ellerinde tutup evde bulamadık diye bilgim dışında iade etmişler. Keşke diğer firma personeline verselerdi, onlar hemen buluyor müşteriyi. Sonuna kadar şikayetçiyim. Sürat Kargo mu, bir daha asla!

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo26 Kasım 2020 07:55

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Serpil
Serpil26 Kasım 2020 20:16

"Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz" mi? Espri yapıyorsunuz sanırım ama hiç komik değil. Sizden kopyala/yapıştır cevap isteyen yok. Sırf şikayeti sonlandırmak, talebi cevapsıza ayırmak adına gönderdiğiniz bu samimiyetiz yanıtınız insanı daha çok çileden çıkarıyor. Hiç de memnun olmadım. Beni arayan temsilcinizede aynı şikayetlerimi dile getirdim. Çözüm sağlanamadı maalesef. Sadece konuştuğumuzla, mağdur olduğumuzla kaldık. Görüyorum ki Türkiye'nin her yerinde bulunan şubelerinizde aynı samimiyetsizlik var. Yazık.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler