Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fatih'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Sürat Kargo İzmir Üçyol Şubesi

518görüntüleme
Fatih
Fatih 25 Kasım 2020 15:52
ÇözüldüÇözüldü
Fatih'in Teşekkür Mesajı
“Genel merkez hemen tarafıma ulaşıp kargonun yarım saat içinde elime ulaşmasını sağladı. Teşekkürler.”

Bugüne kadar Sürat Kargo vasıtasıyla tarafıma gelen birçok kırık ürün oldu ve kurye dağıtımda görünmesine rağmen 2-3 günde elinize ulaşan ürünler oluyor. Şu anda da böyle bir durum var. Dün sabahtan beri kargo dağıtımda görünen ürünüm hala elime geçmedi. İnsanlar dağıtımda diye çıkmayıp kargo bekliyor...! Şubeyi aradığınızda bilgi almak hiçbir şekilde mümkün olmuyor. Asla ve asla telefonu açıyorlar. Bıktık usandık artık...!

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo25 Kasım 2020 15:56

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Fatih
Fatih26 Kasım 2020 13:08

Bugün üçüncü gün oluyor kurye dağıtımda gözüküyor hala. Yahu eğer dağıtıma çıkarıp alıcıya ulaştıramadıysanız "cihet" falan diye not düşün de biz de bilelim ne olduğunu, böyle sürekli dağıtımda yazınca insanları sürekli eve bağlıyorsunuz ama gelen giden yok.

Fatih
Fatih27 Kasım 2020 21:33

Genel merkez hemen tarafıma ulaşıp kargonun yarım saat içinde elime ulaşmasını sağladı. Teşekkürler.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler