Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Sürat Kargo İle İlgili Yaşanan Sorun

profile
07 Haziran
260

11.5.2023 tarihinde Sürat Kargo aracılığı ile İzmir'e 25040842522481 kargo takip no ile paket göndermek istedim. Değişik tarihlerde kargo takip no sorgulaması yaptığımda paket Denizli aktarma merkezinde olduğu ancak alıcıya teslim edilmediğini tespit ettim. 

Firmanın 08502020202 numaralı hattı aracılığı ile müşteri hizmetlerini aradım. Sürat Kargo firması suçunu kabul ediyor. İki kez "yaşadığınız bu olumsuzluktan dolayı en kısa sürede gerekli aksiyon alınacaktır" diye tarafıma mail gönderilmişse de sorun çözümü için alıcıya ürün teslimi veya tarafıma ürün bedelinin ödemesi yapılmamaktadır. Mağdur oldum. 

Alıcıya karşı Sürat Kargo yüzünden mahcup oldum. Yaşadığım bu olumsuzluktan dolayı bir daha Sürat Kargo firmasını tercih etmeyeceğim.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Sürat Kargo Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 6 sa 46 dk
Sürat Kargo Logo
15 Haziran 09:15
Tefik
15 Haziran 10:11

Sorun henüz çözülmedi

Tefik
09 Temmuz 14:43

09.07.2023 halen sorun için çözüm üretilmedi.

Tefik
25 Ağustos 23:33

15 Haziranda Sürat Kargo yetkilisi süslü laflarla cevap vermişse de halen kargom ile ilgili cevap veremediler. Gönderdiğim ürün ile ilgili belgesi mevcutken yok gibi davranıyorlar.

Benzer Şikayetler

Sürat Kargo'mun Akıbeti Belirsiz

profile
6 gün önce
83

85227144233281 takip numaralı kargom ayın 17'sinden beri Esenyurt aktarma merkezinde gözüküyor. Şikayetleri okuduğumda herkesin aynı durumda olduğunu gördüm. Sayısız kere müşteri temsilcisiyle görüştüm hiçbir sonuç yok. Şikayeti ilgili yerlere bildirdik falan deyip geçiştiriyorlar. Bu kadar çözümden...

1

Sürat Kargo Kaybedilen Ürün

profile
1 hafta önce
67

Yaklaşık 1 ay önce Dolap uygulaması üzerinden bir ürün satıp Sürat Kargo'ya verdiğim ürünü Sürat Kargo kaybetti. Ne bana geri geldi ne satış yaptığım kişiye ulaştı. Birçok kez mail müşteri hizmetleri araması yapılmasına rağmen ürününün akıbeti belli değil. Teslimat yaptığım Sürat Kargo Afyonkarahisa...

Sürat Kargo Para Yok Ürün Yok

profile
1 hafta önce
11

Ürünümüzü internetten, defalarca yaptığımız gibi, gayet açık ve anlaşılır bir adrese sipariş ettik. Kargo takibimizi yaparken dağıtıma çıkmayan kargomuzun teslim mesajı geldi. Kapıda kargo yok, zil çalmadı, telefon çalmadı. Bir hafta boyunca merkezlerine defalarca şikayet kaydı oluşturmamıza istinad...

1

Sürat Kargo İşgüzarlığı 4 Gündür Şubede Bekleyen Kargo

profile
2 hafta önce
50

24011112031149 takip numaralı İstanbul'dan 11 Eylül'de çıkış yaptı ve 8 km ileride yer alan bir mahalleye gitti. Tarih 15 Eylül ve hala gönderi şubede 4 gündür bekliyor. Çağrı merkezini aradım, sistem bozuk denildi. Ne yapmam lazım? Mesela kargoyu gelip şubeden alıp alıcının evine benim mi götürmem ...

Sürat Kargo Paketim Aktarma Merkezinden Çıkmıyor

profile
3 hafta önce
49

2 gündür ürünüm İzmir aktarmada duruyor. Ge defalarca şikayet belirtmeme rağmen hala almamaya özen gösteriliyor. 20825510019812 takip numaralı gönderiyi neden beklettiklerinin asla bilmiyorum. Neden böyle bir sorun yaşanıyor anlamış değilim. Kısa sürede çözüme ulaşabilir mi lütfen.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Sürat Kargo Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 6 sa 46 dk
Benzer Şikayet Yaz