14 Temmuz 2017 #8862023

Sürat Kargo İki Gün Olmasına Rağmen Gelmedi

İnternet üzerinden aldığım ürün şubeye geleli iki gün olduğu halde evime teslim edilmedi. Bugün aradım '' kendi evimden internet üzerinden takip ediyorum, ürünüm şubeye gelmiş kuryeye zimmetlenmiş, iki gün olmasına rağmen gelmedi ''dedim. Önce efendim dedi yoğunluktan yetişmemiştir dedi. Daha sonra araç yok gönderemiyorum dedi. Daha sonra ürünü pazartesi göndereyim dedi. Yani iki gün mağduriyet yetmez, biz sizi 4 gün daha bekletelim!


Ben ürünümü almışım, parasını ödemişim, iki gün dışarı hiç çıkmadan aman gelirde evde bulamazsa geri döner diye ekmeğimi dahi almaya çıkmadan saat 7 'ye kadar evde beklemişim, karşılığı bu mu? Sizim müşteri memnuniyetiniz bu mu? Araç yokmuş banane. Yapmayım bu işi o zaman ya da yaptığın iş ne olursa hakkını verin. Şimdi bir özür mektubu yollar geçersiniz sistem aynı kalır. Benim ikinci kargom da yolda. Pazartesi şubede olur onu ne zaman lütfedersiniz göndermek için acaba!

Selda 182 Okunma

Cevaplar

  • Selda'nın Teşekkür Mesajı26 Eylül 2017

    teşekkürler

  • Sürat Kargo Temsilcisi14 Temmuz 2017

    Sayın Selda E., Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #süratleözenle

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön