Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Büşra'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Sürat Kargo Güzelyurt Şube Şikayeti

193görüntüleme
Büşra
Büşra 14 Kasım 2020 13:34
ÇözüldüÇözüldü
Büşra'nın Teşekkür Mesajı
“Merhabalar, Telefonda arayıp sorunu çözüme kavuşturabilmek adına ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. İyi Çalışmalar”

Sürat Kargo olarak size son derece yakışmayan davranışlarda bulunan Güzelyurt şubesinin çalışan personellerinin saygısızlığından ve orada sorumlu olan kişiler Sürat Kargo adını kirletmekten başka bir e çalışmıyorlar. İsim vermeyip h... isimli çalışanın yanında gezen güya tek h... Çalıştığını söyleyen bir müdür var. Müdürün bile haberi olmayan Güzelyurt Sürat Kargo çalışanı gelip bize kargoyu almamız için pandemi sürecini bahane ederek güvenlik kulübesine gelmemizi emreden ve aşağı inip almamıza vakit tanımadan arabaya atıp giden saygısız biri var. Şube genel olarak sıkıntılı ve Sürat Kargo olarak size yakışmıyor. Lütfen gerekli uyarıların yapılmasını rica ederim.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo14 Kasım 2020 13:36

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Büşra
Büşra26 Kasım 2020 11:33

Merhabalar, Telefonda arayıp sorunu çözüme kavuşturabilmek adına ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. İyi Çalışmalar

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler