07 Temmuz 2019
#12230395

Sürat Kargo Gönderi, Fatura İrsaliye Kayıp!

25.06.2019 tarihinde [email protected] ve [email protected] adreslerine aşağıdaki mesajı yolladım. 12 gündür hiçbir yetkili bizimle temasa geçmedi. Konu önemlidir. O nedenle buraya yazma ihtiyacı duydum.
"Yaklaşık iki yıldır düzenli bir müşteriniz olan kaes Danışmanlık Teknoloji Sanayi ve Dış Ticaret Ltd Şti yöneticisi olarak sizinle temasa geçiyorum. Bir gönderimiz fatura ve irsaliye ile birlikte kaybolmuştur. Aşağıda özetlediğim konu ve talebim hakkında yardımınızı rica ederim.


-22.05.2019 tarihinde İstinye şubenizden İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine bir paket yolladım (Takip no. : 16114873228691). Ticari bir maldı. Faturası ve İrsaliyesi de fatura cepciğine kondu. İrsaliye üzerinde teslim edilecek kişinin ismi ve birimi (H** K*** / Taşınır Kayıt Birimi) belirtildi.
-27.05.2019 tarihinde internet sayfanızın takip bölümünden paketin « M** D*** » isimli kişiye teslim edildiği görüldü. Teslimatlarda bu tür «belirtilenden başka kişiye teslimat » olabiliyor. Bu duruma alışığız ve normal karşılıyoruz.


-Ancak, 17.06.2019 tarihinde hastaneden H** K*** bizi arayarak paketin hala ellerine geçmediğini söyledi. Durumu internet sayfanızın takip kısmından tekrar kontrol ettik ve paketin « M** D---- » isimli kişiye 27.05.2019’da teslim edildiğini belirttik. Hastane kayıtlarında yaptıkları inceleme sonunda hastanede ve güvenlik görevlileri arasında bu isimde bir personel olmadığını söylediler.


-17, 19 ve 21 Haziran tarihlerinde 0850 202 0 202 numaralı müşteri ilişkileri biriminiz 3 defa arandı ve durum anlatıldı. Bize verilen İzmir Üçyol Şube telefon numarası (0 232 262 62 68) defalarca arandı ama telefonlarımız açılmadı.
Durum kısaca bu. Bu tatsız durumun ortaya çıktığı 17.06.2019 gününden bu yana, yani 8 gündür, yaptığımız tüm iyiniyetli girişimlerimizden bir sonuç alamadık.


Herhangi bir yetkiliden hiçbir açıklama veya telefon gelmedi. Sizden yardım talep ediyoruz. Acil talebimiz şu şekildedir:
- Bahsi geçen paketin akıbetini öğrenmek istiyoruz ve iadesini talep ediyoruz.
- Paket bulunamıyorsa, fatura da kaybolduğu için ve malı nedenlerden dolayı « taşıyıcı » sıfatınızdan dolayı durumun bir tutanakla bize bildirilmesini rica ediyoruz.
- Paket bulunamıyorsa, şirketimizin kaybının tazminini talep ediyoruz. "

Kağan Kağan 1.908 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kağan02 Ağustos 2019

    Bu mesaj buraya yazdığım 12230395 numaralı şikayetin devamı niteliğindedir. Üçyol şube bu şikayetimden sonra hemen beni aradı sağ olsun. Ama 4 haftadır hiçbir çözüm yok. Şubenin konunun ciddiyetini kavrayamadığını düşünüyorum. Şimdiki bu mesajım Sürat Kargo Genel Müdürlüğü'nedir. Bir kargom, beraberindeki fatura ve irsaliye ile birlikte kaybolmuştur. 2 aydır bulunamıyor ve şube bu konuya bir çözüm getirmiyor. Ben özellikle kaybolan fatura nedeniyle sıkıntıdayım. Ama bu sıkıntı "taşıyıcı" sıfatınızdan dolayı yasal yönden sizi de ilgilendiriyor. Durumu özetlemek gerekirse: -22.05.2019 günü İstinye şubenizden İzmir Bozyaka Hastanesine bir paket yolladım (Takip no... : 16114873228691). Ticari bir maldı. Faturası ve İrsaliyesi de fatura cepciğine kondu. İrsaliye üzerinde teslim edilecek kişinin ismi ve birimi (Haşim karabayram / Taşınır Kayıt Birimi) belirtildi. -27.05.2019 günü internet sayfanızın takip bölümünden paketin « Meliha Dağlı » isimli kişiye teslim edildiği görüldü. Teslimatlarda bu tür «başka kişiye teslimat » olabiliyor. Bu durumu normal karşılıyoruz. -Ancak, 17.06.2019 günü hastaneden Haşim karabayram bizi arayarak paketin hala ellerine geçmediğini söyledi. Durumu internet sayfanızdan tekrar kontrol ettik ve paketin « Meliha Dağlı » isimli kişiye 27.05.2019’da teslim edildiğini belirttik. Hastane kayıtlarında yaptıkları inceleme sonunda hastanede ve güvenlik görevlileri arasında bu isimde bir personel olmadığını söylediler. -17, 19 ve 21 Haziran tarihlerinde 0850 202 0 202 üç defa arandı ve durum anlatıldı. Üçyol Şube defalarca arandı ama telefonlar açılmadı. - 25.06.2019 günü [email protected] adresine durumu anlatan mesaj yollandı. Bir dönüş olmadı. - 07.07.2019 günü sikayetvar.com sitesine 12230395 sayılı şikayet yansıtıldı. - Hemen ertesi gün Üçyol şubesi benimle temasa geçerek konuyu araştıracaklarını söyledi. Daha sonra tekrar arayarak, bir yanlışlık olduğunu, paketin teslim edildiği kişinin aslında "Meliha Dağlı" değil "Oktay Bilgiç" olduğunu söylediler. Aynı gün hastane personel birimi hem kendi personeli arasında hem de güvenlik görevlileri arasında bu isimde birinin de bulunmadığını söyledi. Durum şubeye iletildi. Bundan sonra şubeyle sağlıklı bir iletişim kuramadık. Hastaneye gidip durumu aydınlatmak için çok yoğunlar... Artık telefonlarıma da cevap verilmiyor. Kaybolan paketin ivedilikle bulunmasını, bulunamıyorsa durumun bir tutanakla tarafımıza bildirilmesini ve maddi kaybımızın tazmin edilmesini talep ediyoruz.

  • Sürat Kargo Temsilcisi08 Temmuz 2019

    Sayın Kağan Ş , Öncelikle Sürat Kargo'yu tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi adına Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.suratkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak ya da [email protected] kanalıyla ilettiğiniz takdirde de sizinle derhal irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Ziyaretçi Yorumları