Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  1 Yorum

Sürat Kargo Evde Yok Bahanesi İle Kargomu İade Etmişler!

407görüntüleme
Güneş
Güneş 30 Kasım 2020 16:15

23 Kasım tarihinde Trendyol dan almış olduğum ürünler 26 Kasım tarihinde Sürat Kargo demokrasi şubesi tarafından dağıtıma çıkmış ancak kurye evde olmadığımız gerekçesiyle paketimizi teslim edemediğini bildirmiş. Evde 24 saat boyunca birileri var özellikle de pandemi sürecinde olduğumuz düşünüldüğünde daha saçma bir bahane olamayacağını tahmin edebilirsiniz. Üstelik bu süreçte dağıtımın yavaş olabileceğini düşünerek hassasiyet gösterip bugüne kadar aramamayı tercih ettiğim şube 3 gün geçtiği için haber bile vermeksizin paketimi iade etmiş! Demokrasi şubesi telefona dahi cevap vermiyor! Müşteri hizmetleri ürünün iade yolunda olduğundan geri çeviremeyeceğini ancak şikayetimi bildireceğini iletti. Son derece çözümden uzak bir yaklaşım! Bu durumun son derece saygısızca olduğunu düşünüyorum, ini iyi yapmayan insanlar yüzünden başkalarının mağdur olmaması gerektiğini düşünüyor acilen paketimi geri getirmelerini bekliyorum.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo30 Kasım 2020 16:17

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Güneş
Güneş01 Aralık 2020 16:05

Hala şikayetim sonuca ulaşmadı! Üstelik şube tarafından aranmak istediğime dair müşteri hizmetlerine talep oluşturmama rağmen dönüşte olmadı! Sizin hizmet kalitesizliğiniz yüzünden ürünlerimi satın aldığım firma ile görüşerek yine yeniden sizin özensiz hizmetinizle geri göndermelerini rica etmek zorunda kalıyorum! Hatanızı telafi etmeyi bile bilmiyorsunuz satın aldığınız yerle görüşmeniz gerek diyecek kadar vasıfsız bir müşteri hizmeti sunuyorsunuz.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Melihşah
Melihşah01 Aralık 2020 12:17
 

Birebir aynı durumdayız

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler