sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Sürat Kargo Elektronik Ürünler  Çalınıyor Dedi!

Melike Melike01 Ekim 15:00

Trendyol'dan aldığım elektronik ürünü iade etmek için talep oluşturdum. Sürat Kargo'dan başka seçenek yoktu. Bugün ürünü teslim almadı şube. Gerekçe olarak ‘elektronik ürünler çalınıyor’ dediler. Başka şubeye gidin dediler. Ama oldukça pahalı bir ürünü müşteri hizmetleri dahil hırsızlığı kimsenin umursamadığı, çalınıyor deyip geçiştirdiği, yaptırım uygulamanın kimsenin aklına gelmediği bir kargo şirketine teslim etmek istemediğim için ürünü şu anda iade edemiyorum. 

Müşteri hizmetleri ise kargo numaranız yok diyerek (şube ürünümü almadı nasıl kargo numaram olsun) şikayet oluşturmaktan bile yoksun. 

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star full-star half-star empty-star empty-star
2.5/5

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 01 Ekim 15:07

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler