Sürat Kargo 'dan  Asla Bilgi Alamıyorum

Merve Merve23 Ekim 13:43

Gittigidiyor.com'dan almış olduğum ürünü geri iade etmek istedim, satıcı bana Aras Kargo ile malı yollamıştı, ben de iade için Aras Kargo Öveçler Şubesi'ne gittim, bana verilen sc kodunu söyledim, barkod basamadıklarını ve başka bir kargo firmasına gitmemi söylediler. GittiGidiyor'un bana tanıdığı hakta ben MNG, Aras, sürat, Yurtiçi Kargo firmaları vasıtası ile ürünü iade edebilirdim. MNG Kargo ile ürünü iade ettim, ancak satıcı iadeyi almadı, bunun üzerine GittiGidiyor ile görüştüm ve Sürat Kargo için cari kod yolladılar. 

Kargom MNG Kargo'nun Samsun Adalet şubesinde bekliyor, bugün 3. Günü, ürünümün alınıp alınmadığını öğrenmek için Sürat Kargo'nun Ellialtılar Şubesini arıyorum ve asla yanıt alamıyorum. Genel Müşteri Hizmetlerinden talep bırakmıştım, kargom ne durumda asla bilgi alamıyorum. Rezalet gibi rezalet gerçekten, bu hem GittiGidiyor'un hem de Sürat Kargo'nun hem de satıcının ayıbıdır. Günlerdir beni bununla uğraştırıyorlar, sonucum yok.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 23 Ekim 13:43

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler