Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Çağdaş'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Sürat Kargo Dağıtımda Görünen Kargom Teslim Edilmedi

596görüntüleme
Çağdaş
Çağdaş 23 Kasım 2020 16:25

19.11.2020 tarihinde perşembe günü Hatay/İskenderun ' İste Acente ' şubesine ulaşan kargom, Pazar günü dahil 4 gündür teslim edilmedi. Aynı mahalledeyiz, kargo şubeye geldiği gün kendim teslim almaya gittiğimde ise dağıtıma çıktığını, veremeyeceğini söylediler. O günden beri bekledim. Yoğun olmalarını anlayışla karşılıyorum fakat teslimatla ilgili iletişime geçip bilgilendirme yapmadılar. Günlerce habersiz bekletmenin lüzumu var mıydı? Bugün (pazartesi) gidip şube önünde araçtan kargomu aldım. Çok disiplinsiz çalışılıyor. Şubeye denetim yapılmasını istiyorum.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo23 Kasım 2020 16:28

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Çağdaş
Çağdaş24 Kasım 2020 16:15

İletişime geçen müşteri temsilcisine kibarlığı ve yardımcı olmaya çalışmasından ötürü teşekkür ediyorum. Umarım söylendiği gibi gerekli uyarılar yapılır.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler