Sürat Kargo Dağıtıma Çıktıktan Sonra İade Sürecine Girmesi

Ferda Ferda4 hafta önce

08/07/2020 tarihinde dağıtıma çıkan kargomu bugün de dahil olmak üzere 3 gündür bekliyorum ancak ne gelen var ne de bir bilgi mesajı. Her defasında şubeyi arıyorum açıp hiç konuşmadan tekrar yüzüme kapatıyorlar. Tekrar aramama rağmen bu sefer meşgule atıyorlar. Nasıl bir sorumluluk ve ahlakıdır. 

Müşteri hizmetini arıyorum bir şey yapamadıklarını söylüyorlar o halde ne için varsınız acaba? Mağduriyetimin derhal giderilmesini ve kargomu hemen gönderilmesini istiyorum. Madem işinizi yapamayacaksınız bu işi yapmayın.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Sürat Kargo Logo Sürat Kargo 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler