Toplam çözüm sayısı
..
Sürat Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Sürat Kargo Başka Adrese Teslim Edilen Kargom

200görüntüleme
Mehmet
Mehmet 29 Aralık 2020 03:30
Sürat Kargo Başka Adrese Teslim Edilen Kargom
Sürat Kargo Başka Adrese Teslim Edilen Kargom

Trendyol üzerinden satın aldığımız bir ürün Sürat Kargo ile kargoya verilmiştir. Ürün Sürat Kargo sisteminde 07.12.2020'de işlemleri başlatılmak üzere teslim alınmış olarak görünmektedir. Günlerce beklenmesine rağmen ürün tarafımıza ulaşmamıştır. Günler sonra binamızın dış kapısında üzerinde tarih bile olmayan bir kağıtta (ektedir) "kargonuz şubemizde" yazan bir evrakla karşılaştık. 

Bu süreçte ; 1) Tarafımıza ürünün dağıtıma çıkacağına dair SMS ulaşmadı.  2) Dağıtıma çıktığına dair takip kodunda aksiyon yoktu.  3) Pandemi nedeniyle evden çalışıyor olmamıza rağmen sabah 8 akşam 8 evde olmamıza rağmen zil çalmadı.  4) Dağıtım için gelen (eğer geldiyse) kişi bizi aramadı.  5) Kargonun teslim edildiğine dair bildirim gelmedi vs.

Binanın kapısında kağıt bulunca Sürat Kargo'nun bölgeye bakan şubesini aradık. Ancak ulaşmak ne mümkün kimseler telefonu açmıyor. Sonra genel merkezi aradık. Bir de ne öğrenelim. "Geldik evde yoktunuz" mantığıyla, yazı bırakan firma bizim kargoyu tanımadığımız başka birine teslim etmiş. Kayıt açtılar. 3 gün bekledik ses çıkmadı. Sonra tekrar aradık takip ediliyor ayağına yatıldı ve utanmadan şu cümle kuruldu. "Şubeye gidip tutanak tutturmanız gerekiyor." Pandemi döneminde bu cümleyi kurmanız bile başlı başına bir rezilliktir.

Kargomuzun bulunmasını ve bu konuyla ilgili ivedi olarak aksiyon alınmasını istiyoruz.  Kargo takip numaramız: 86209214153311

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo29 Aralık 2020 07:59

Değerli Müşterimiz; Öncelikle Sürat Kargo’yu tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz Çözüm Merkezimiz yaşadığınız sürecin memnuniyete dönüştürülmesi için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle Sürat’li bir şekilde irtibata geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet , bilgi , öneri , görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Mehmet
Mehmet29 Aralık 2020 14:04

Sabah 0850'li bir numaradan aranmıştım. 0850'li numaralardan çok fazla tanıtım çağrısı geldiği için açmadım. Mail atmışsınız mailinize dönüş yaptım ancak arayan olmadı telefonunuzu bekliyorum.

Mehmet
Mehmet25 Ocak 14:37

Sürat Kargo'nun süratli çözümleri devam etmekte. Hala arayan soran yok :)

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler