Sürat Kargo  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Burçe'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Sürat Kargo Bana Ait Olmayan Adrese Dağıtım

450görüntüleme
Burçe
Burçe 24 Kasım 2020 11:00
ÇözüldüÇözüldü
Burçe'nin Teşekkür Mesajı
“Sorunum çözüldü”

9 Kasım 2020 tarihinde Trendyol üzerinden bir sipariş oluşturdum. Siparişim uzun zaman geçmesine rağmen elime ulaşmayınca dün (23 Kasım 2020) Sürat Kargo sitesinden kargo takibine baktım ve iade sürecine girdiğini öğrendim. Kargom hiç eve gelmemişti bile çünkü adres bana ait değildi. Hiçbir yetkili tarafından da aranmadım veya kapıya ihbar bırakılmadı. Öte yandan kargonuz şubede veya adresinizde yoksunuz gibi bir bildirim de almadım. En azından şubeden alabilirdim. İşin ilginç yanı 21 Kasım 2020'de bambaşka bir satıcıdan verdiğim sipariş şu an yolda görünmekte ancak orada da adres bana ait olmayan bu adres olduğundan muhtemelen bana ulaşmadan geri dönecek. Kargo takip adresinde görünen adres

Be*** Mh GÜ* Ah*** Ca** CD* No* 3a Se*** / ko* / tü** iken benim adresim Be*** Mh BÜ*** Ca*. Do** Ko*** 1. Et** No* 8 Se*** / ko*/ tü** olması gerekiyor. İki adresin mahalle dışında benzer tek bir yanı bulunmamaktadır. Her iki satıcıdan yaptığım alışverişin kargo ekran görüntülerini bilgi amaçlı ekledim.

Problemi çözmek, satıcıları mağdur etmemek, Sürat Kargo için ek yükü ve maliyet oluşturmamak için çağrı merkezini aradım. Sağ olsunlar inanılmaz yardımcı oldular. Dağıtım yapıldığında adresimde bulunmadığımı bu sebeple geri döndüğünü ayrıca fatura adresimin doğru olduğunu söylediler. Israrla bakın kargo takip ekranında görünen benim adresim değil dememe rağmen anlayış problemim var gibi davrandılar. Ben uzaktan eğitim sürecinde aktif rol alan bir akademisyenim ve gerek pandemi koşulları gerek ders yoğunluğu sebebiyle gündüz saatlerinde tamamen evde bulunuyorum. Öte yandan yaşadığım sitede adreste bulunmama durumunda kargolar güvenlik tarafından teslim alınmaktadır. Yani adrese geldik bulamadık gibi bir durum alıcı ödemeli durumlar hariç yaşanmamaktadır.

Satın aldığım ürüne ulaşamamam ve bunun gönderici için ekstra maliyet oluşturacak olmasının yanı sıra belirtilenden farklı ve benimle hiç ilgisi olmayan bir adrese kargo dağıtımı yapmak kimliğimi açık etmek adına bir suçtur. Neticede sözü edilen adresten bir kişi ürünümü teslim alsa idi t. C. Kimlik numaram, fatura adresim vb. Bilgisine erişmiş olacaktı. Problemin kaynağının tespit edilmesi ve mağduriyetimin giderilmesini rica ediyorum.

Sürat Kargo Logo
Sürat Kargo24 Kasım 2020 11:29

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz durumdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Geri bildiriminizi Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bu süreçte sizi istemeden de olsa mağdur ettiğimiz için özür dileriz . Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü şikayet, bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] mail adresimize ilettiğiniz takdirde de sizinle irtibata geçilecektir. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Sürat Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü #Süratliyiz

Burçe
Burçe26 Kasım 2020 22:28

Sorunum çözüldü

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler